sobota, 13 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Stacje paliw niezwykle ospale reagują na spadające ceny w hurcie

spot_img

Dużą przecena na rynku ropy przy tylko lekkim osłabieniu złotego przełożyły się na kilkunastogroszowy spadek ceny oleju napędowego i benzyny w hurcie w tygodniu kończącym się 23-go listopada. Tym razem obniżka ceny hurtowej diesla i 95-ki była zbliżona, stąd różnica w wycenie obu paliw pozostaje na poziomie nieco poniżej 1 zł/l. Ta sama różnica na stacjach paliw sięga jeszcze średnio 1,2 zł, a to oznacza dużo wyższe marże detaliczne (o ok. 20 gr/l) na sprzedaży diesla w stosunku do Pb95.

Tylko w ostatnim tygodniu ON podrożał w hurcie blisko o 2 zł/l

Stacje paliw niezwykle wolno reagują na spadające ceny w hurcie, stąd w połowie 47-go tygodnia 2022 roku uśredniona marża modelowa stacji paliw sięga dla ON aż 71 gr/l, a dla Pb95 – 50 gr/l.

Od początku listopada ON potaniał w hurcie aż o 79 groszy, a benzyna (Pb95) o 33 grosze na litrze. Dla przypomnienia, październik był w hurcie neutralny dla benzyny, podczas gdy cena diesla wzrosła w skali minionego miesiąca aż o 56 groszy na litrze.

Wycena ropy Brend oscyluje w środę (23.11.2022) w okolicy 85 usd/b, czyli 6 usd/b niżej (-7%) niż przed tygodniem. Niestety efekty tańszej ropy zmniejszone zostały nieco przez osłabienie złotego. W skali tygodnia (16-23.11.2022) kurs usd/pln wzrósł o 4 grosze do 4,55 złotego za dolara.

Ceny na stacjach paliw

Według e-Petrol w połowie 47-tygodnia 2022 za benzynę 95-oktanów i olej napędowy trzeba było średnio zapłacić na krajowych stacjach odpowiednio 6,59 zł/l i 7,79 zł/l. Oznacza to, że w ciągu tygodnia cena popularnej 95-ki obniżyła się o skromne 3 grosze, a diesla spadła o 5 groszy na litrze.

W przypadku oleju napędowego powoli oddalamy się od historycznego rekordu 8,08 zł/l ustanowionego 5 tygodni wcześniej. Popularna 95-ka jest teraz tańsza o 1,36 zł/l od rekordu z 08.06.2022 (7,95 zł/l).

Cena średnia autogazu obniżyła się o 3 grosze do 2,99 zł/l. Co ciekawe, LPG rok temu kosztował o ok. 30 gr/l więcej niż teraz.

Ceny średnie paliw w detalu: 23-11-2022 / zmiana tygodniowa (według portalu e-petrol.pl):

• Pb98: 7,32 zł/l (-3 gr/l);
• Pb95: 6,59 zł/l (-3 gr/l);

• ON: 7,79 zł/l (-5 gr/l);
• LPG: 2,99 zł/l (-3 gr/l).

Już dawno zapomnieliśmy o tym, że rząd obniżył stawkę VAT (do końca tego roku) na paliwa z 23% do 8%. Gdyby nie to, ceny benzyny i diesla byłyby o ok. 0,9 zł/l wyższe niż obecnie. Niższy VAT (obowiązuje na razie do końca roku) nie pomaga niestety przedsiębiorcom, którzy płacą cenę netto (odliczają VAT).

Porównując rok do roku, benzyna 95-oktanów jest w detalu o 0,55 zł/l (9%) droższa niż przed rokiem. Niestety diesel, który rok temu kosztował tyle samo co benzyna, drożeje w skali roku aż o 1,75 zł/l (29%). Zadowoleni mogą być jedynie posiadacze aut zasilanym LPG, ponieważ paliwo to było rok temu o ok. 30 gr/l droższe.

Zmiany cen paliw w skali roku

Ceny paliw w kraju

Dla porównania, notowania ropy Brent (usd/b) na tle zmian kursu usd/pln (lewa oś):

Andrzej Bąk – eWGT
Źródło cen: PKN Orlen, e-petrol.pl, barchart.com

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze. Agro Wydawnictwo powstało w styczniu 2016 roku i od tego czasu regularnie przekazuje polskim rolnikom wiedzę ułatwiającą prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa. Każdego roku Magazyn Agro Profil uczestniczy w wielu wydarzeniach branżowych - między innymi Agro Show, Agro Tech Kielce, Polagra Premiery, Agro-Park, Targi Książki i wielu innych. Wydawnictwo współpracuje z wieloma pracownikami naukowymi takich placówek jak np. Instytut Ochrony Roślin, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu czy też Politechniki Bydgoskiej.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x