środa, 17 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Spożycie mięsa w Niemczech spadło do najniższego poziomu od 34 lat

spot_img

Według oficjalnych danych spożycie mięsa w Niemczech spadło w 2022 roku do najniższego poziomu od ponad trzech dekad z powodu spadku zainteresowania wieprzowiną.

Przeciętny Niemiec zjadł w zeszłym roku 52 kilogramy mięsa, o około 4,2 kilograma mniej niż w 2021 roku i jest to najniższy wynik od czasu, gdy rząd zaczął śledzić spożycie mięsa w 1989 roku.

Tymczasem poziom produkcji w kraju spada na tle spadającego popytu, wynika ze wstępnych danych Federalnego Centrum Informacji Rolniczej. W 2022 r. wyprodukowano o 9,8% mniej wieprzowiny niż w 2021 r. oraz o 8,2% mniej wołowiny i cielęciny. Produkcja netto mięsa drobiowego spadła o 2,9%.

Firmy przetwórstwa mięsnego odczuwają presję, walcząc o sprzedaż na rynek – sama krajowa produkcja mięsa zapewniła wystarczającą ilość, aby zaspokoić 116% popytu w 2022 r. W przypadku drobiu produkcja krajowa zaspokoiła 97,4% zapotrzebowania rynku.

Źródło: justfood

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x