wtorek, 23 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Światowe ceny zbóż spadły w marcu o blisko 6%

spot_img

Z przekazów medialnych wynika, że w Polsce ceny zbóż spadają z jednego powodu, czyli bezcłowego importu ziarna z Ukrainy. Jednak z problemem taniejącego zboża mierzą się wszyscy światowi producenci ziarna.

Prawdą jest, że wojna za naszą wschodnią granicą odgrywa olbrzymią rolę w kształtowaniu cen wielu towarów rolnych, głównie zbóż, nasion oleistych i olejów roślinnych. Najazd Rosji na Ukrainę wywindował ceny zbóż w „kosmos”, zatrzymując podaż ukraińskiego ziarna. Jednak po tym jak otwarty został korytarz zbożowy na Morzu Czarnym ceny zaczęły gwałtownie spadać, wracając do ciągle wysokiego poziomu sprzed wybuchu wojny na Ukrainie. Przypomnieć trzeba, że spekulacyjne wzrosty cen surowców, też zbóż i oleistych miały miejsce, gdy świat wychodził z pandemii Covid-19. Banki Centralne pompowały niewiarygodnie duże pieniądze, teoretycznie w łagodzenie skutków pandemii, a w praktyce finansowały inwestycje spekulacyjne w instrumenty finansowe na wszystkie surowce.

Tylko w marcu światowe ceny zbóż spadły o blisko 5,7% i 18,6% w skali roku

Według FAO indeks cen zbóż FAO wynosił w marcu średnio 138,6 punktu, co oznacza spadek o 5,6 procent w porównaniu z lutym i o 18,6 procent mniej niż rok temu.

Marcowy spadek indeksu odzwierciedla spadek międzynarodowych cen wszystkich głównych zbóż.

Międzynarodowe ceny pszenicy spadły najbardziej, bo o 7,1 procent, co było spowodowane dużymi światowymi dostawami i silną konkurencją wśród eksporterów. Do spadku przyczyniło się również przedłużenie Inicjatywy Zbożowej Morza Czarnego, która umożliwiła Ukrainie kontynuowanie eksportu z portów Morza Czarnego. Wyższe szacunki dotyczące produkcji w Australii, wraz z poprawą warunków upraw w Unii Europejskiej w tym miesiącu, jeszcze bardziej poprawiły perspektywy globalnej podaży. Silna konkurencja ze strony Federacji Rosyjskiej, gdzie wysokie dostawy nadal wspierają konkurencyjne ceny, również podtrzymywała presję spadkową na rynkach.

Światowe ceny kukurydzy również spadły w marcu o 4,6 procent, pod presją sezonowej dostępności ze zbiorów w Ameryce Południowej, oczekiwań rekordowej produkcji w Brazylii oraz przedłużenia inicjatywy Black Sea Grain Initiative (korytarz zbożowy na Morzu Czarnym).

Wśród innych zbóż gruboziarnistych światowe ceny jęczmienia i sorgo spadły odpowiednio o 6,7 procent i 5,7 procent, na co wpływ miały skutki uboczne słabości na międzynarodowych rynkach kukurydzy i pszenicy.

Międzynarodowe ceny ryżu spadły w marcu o 3,2 procent, zważone przez trwające lub zbliżające się zbiory w głównych krajach eksportujących, w tym w Indiach, Wietnamie i Tajlandii.

Notowania pszenicy w Paryżu (prawa oś) i w Chicago w usd/100 buszli (lewa oś):

Źródło: FAO, barchart.com

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x