środa, 29 maja, 2024
spot_imgspot_img

Słabe wyniki naszego eksportu pszenicy na tle całej UE

spot_img

Zbliża się koniec roku, a zatem dobiega końca I połowa sezonu 2021/22. Można zatem pokusić się o wstępne podsumowanie unijnego i polskiego eksportu zbóż. Według ostatnich danych KE kraje Unii Europejskiej wyeksportowały od początku sezonu 2021/22 (1-lipca do 19-grudnia 2021) 13,36 mln ton pszenicy miękkiej, czyli o 5% więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego sezonu (12,69 mln ton). Jeszcze lepsze tempo eksportu dotyczy jęczmienia (+17% r/r), ale rekordzistą jest kukurydza. W przypadku tego zboża wywieziono dotąd poza UE dwa i pół raza więcej ziarna niż w tym samym okresie poprzedniego sezonu.

Unijny eksport kukurydzy w ujęciu tygodniowym:

W I połowie sezonu 2021/22 to Rumunia odpowiada za prawie 30% całkowitego wolumenu eksportu pszenicy (3,92 mln ton) i 1/3 unijnego eksportu zbóż (7,4 mln ton). Kolejne 2,9 mln ton pszenicy i 5,3 mln ton zbóż razem wyeksportowała Francja, która odpowiada za 21% eksportu pszenicy i 24% eksportu wszystkich zbóż. Wysokie, bo trzecie miejsce wśród eksporterów pszenicy zajmuje Bułgaria, która symbolicznie wyprzedza Niemcy. Polska z udziałem 6% w eksporcie pszenicy i 4% w przypadku zbóż (razem) jest teraz na 7 miejscu, za także Litwą i Łotwą.

Na tle całej UE coraz gorzej wyglądają wyniki naszego eksportu pszenicy.

O ile początek tego sezonu był bardzo dobry, to listopad i grudzień przyniósł zapaść w naszym eksporcie tego zboża poza UE. Dotychczasowy wynik niespełna 0,8 mln ton jest o 45% gorszy o eksportu pszenicy w pierwszych 25 tygodniach sezonu 2020/21.

Kierunku eksportu unijnej pszenicy:

Największym odbiorcą unijnej pszenicy w tym sezonie jest Algieria, która kupiła 2,160 mln ton. Drugie miejsce w śród adresatów unijnych dostaw pszenicy zajmuje Egipt (1,327 mln ton), następne Nigeria (1,085 mln ton, Korea Południowa (0,823 mln ton ton) i Chiny (0,780 mln ton).

Tempo unijnego eksportu wszystkich zbóż jest szybsze o 16% niż rok temu, a zawdzięczamy to głównie wyjątkowo silnemu eksportowi kukurydzy w tym sezonie.

Andrzej Bąk – eWGT
Źródło: K
E

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze. Agro Wydawnictwo powstało w styczniu 2016 roku i od tego czasu regularnie przekazuje polskim rolnikom wiedzę ułatwiającą prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa. Każdego roku Magazyn Agro Profil uczestniczy w wielu wydarzeniach branżowych - między innymi Agro Show, Agro Tech Kielce, Polagra Premiery, Agro-Park, Targi Książki i wielu innych. Wydawnictwo współpracuje z wieloma pracownikami naukowymi takich placówek jak np. Instytut Ochrony Roślin, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu czy też Politechniki Bydgoskiej.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x