środa, 8 lutego, 2023

Sieć internetowa przeciążona – problem ze składaniem wniosków

spot_imgspot_img
-REKLAMA-spot_img

Od momentu w którym, w związku z pandemią koronawirusa, wprowadzono ograniczenia w osobistych kontaktach międzyludzkich, wzrosły też obciążenia sieci teleinformatycznych. Dla wielu ludzi internet stał się teraz nie tylko nośnikiem informacji, ale też jedyną możliwością wykonywania obowiązków, pracy, nauki, czy handlu. Negatywną stroną tej sytuacji są zdarzające się teraz często niedomagania przeciążonych serwerów, łączy i nośników.

 

IRZ i przemieszczenia zwierząt

Mocno odczuwają to rolnicy którzy w znacznej liczbie gospodarstw, korzystają z dostępu do sieci funkcjonującej w oparciu o sprzęt Wi-Fi. Skutkuje to częstymi problemami z logowaniem się do systemu IRZ – ARiMR (Identyfikacja Rejestracja Zwierząt), a także zrywaniem przesyłania danych dotyczących przemieszczeń zwierząt.

https://agroprofil.pl/p/uprawa-uproszczona-publikacja-specjalna-agro-profil/

Wniosek o 15 dni

W związku z tym, Krajowa Rada Izb Rolniczych zwróciła się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jana Krzysztofa Ardanowskiego, z wnioskiem o przywrócenie 15-dniowego terminu ważności badań w kierunku afrykańskiego pomoru świń, który to decyzją Komisji Europejskiej z dnia 11 kwietnia 2019 roku, skrócony został do 7 dni. Dotyczy to w szczególności gospodarstw prowadzących chów trzody chlewnej, oczekujących na informacje służb weterynaryjnych o możliwości przemieszczenia zwierząt i wynikach badań w kierunku ASF.
W uzasadnieniu swego wniosku, poza powyższymi argumentami, KRIR stwierdziła również że obecna sytuacja powoduje poważne problemy z dostosowywaniem się do ustawowego obowiązku dla gospodarstw prowadzących produkcję zwierzęcą, które to zobligowano do zgłaszania wszelkich zdarzeń w siedzibach stad w terminie 7 dni. W tym przypadku, wszelkie najmniejsze nawet przekroczenia tego terminu, skutkują karami w postaci obniżenia dopłat bezpośrednich i mandatów ze strony organów Inspekcji Weterynaryjnej.

 

Naczynia połączone

KRIR zauważa również, że problemy z internetowymi połączeniami, w powiązaniu z prawdopodobnymi ograniczeniami prac Powiatowych Inspektorów Weterynarii i wyznaczonych laboratoriów diagnostycznych, doprowadzić mogą do poważnej dezorganizacji dostaw zwierząt do ubojni, zakłócą pracę gospodarstw, zakładów mięsnych i służb weterynaryjnych, co w konsekwencji doprowadzi do kolejnych zaburzeń na krajowym rynku trzody chlewnej.

Tekst przygotował: Robert Gorczyński
Źródło: KRIR

Najważniejsze zmiany dla beneficjentów/wnioskodawców ARiMR w czasie epidemii

spot_img
Joanna Trzymkowska
Joanna Trzymkowska
Z rolnictwem związania jestem od najmłodszych lat. Swoje pierwsze doświadczenia zdobywałam w rodzinnym gospodarstwie. Skończyłam studia rolnicze i dalej rozwijam rolnicze pasje.

Napisz komentarz

Podobne artykuły

spot_img

Śledź nas

29,430FaniLubię
10,000ObserwującyObserwuj
17,100SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników