środa, 29 maja, 2024
spot_imgspot_img

Sanitarny odstrzał 5 tysięcy dzików w Wielkopolsce

spot_img

W piątek 14 lutego br. Wojewoda Wielkopolski Łukasz Mikołajczyk podpisał rozporządzenie w sprawie sanitarnego odstrzału przez myśliwych liczby 5 tys. dzików w ramach działań zapobiegających rozprzestrzenianiu się afrykańskiego pomoru świń. Także w piątek, podczas wyjazdowego posiedzenia Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w Wolsztynie wojewoda odebrał raport nt. zwalczania tego groźnego dla zwierząt wirusa. I wraz z całym Zespołem zapoznał się z zastosowaniem metod bioasekuracji na przykładzie jednej z myśliwskich chłodni zlokalizowanej na terenie szkółki leśnej w Gościeszynie.

 

– Nasze działanie mają służyć głównemu celowi: zmniejszeniu populacji dzika, by wirus ASF nie dotarł do wielkopolskich gospodarstw, do wielkopolskiej trzody chlewnej. Jestem przekonany, ze ochronimy wielkopolskich rolników i gospodarstwa przed czyhającym za płotem zagrożeniem mówił podczas spotkania wojewoda Łukasz Mikołajczyk.

 

ASF w Wielkopolsce

Zgodnie z raportem służb weterynaryjnych, od 5 grudnia, ujawniono w Wielkopolsce 128 przypadków wirusa ASF u dzików. W województwie nie stwierdzono żadnego ogniska tej choroby u zwierząt hodowlanych. Mimo, iż rok łowiecki trwa do końca marca, już teraz odstrzelono 35.000 dzików w Wielkopolsce. Dalsze odstrzały mają być prowadzone głownie na obszarze zachodniej i północnej części województwa.

 

Bieżące działania

Obecnie prowadzona jest akcja przeszukiwania terenów leśnych z udziałem wojska. Do tej pory wojewoda pięciokrotnie zwracał się do Ministerstwa Obrony Narodowej o pomoc wojska w poszukiwaniu padłych dzików. Działania obejmują dwie wydzielone strefy ogrodzenia, które pozawalają na zatrzymanie migracji zwierząt ze stref ochronnych. Pierwsza strefa otoczona siatką liczy 65,8 km, druga strefa ogrodzenia poprowadzona jest na długości 113 km.


Tekst przygotował: Robert Gorczyński
Źródło: WUW

W związku z ASF na Opolszczyźnie zamkniętych zostało 15 przejść dla zwierząt

Działalność pozarolnicza na obszarach ASF – do 250 tys. premii

Joanna Trzymkowska
Joanna Trzymkowska
Z rolnictwem związania jestem od najmłodszych lat. Swoje pierwsze doświadczenia zdobywałam w rodzinnym gospodarstwie. Skończyłam studia rolnicze i dalej rozwijam rolnicze pasje.

Napisz komentarz

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników