środa, 29 maja, 2024
spot_imgspot_img

Rząd zwalnia z opłaty targowej

spot_img

Jest dobra wiadomość dla rolników, przedsiębiorców i wszystkich innych podmiotów sprzedających swoje towary na lokalnych targowiskach. Z dniem 1 stycznia 2021 roku zaczęła obowiązywać nowelizacja Ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych.

Zgodnie z jej zapisami, od pierwszego dnia bieżącego roku do 31 grudnia 2021 r. w żadnej z krajowych gmin nie będzie pobierana opłata targowa. Samorządom natomiast przysługuje rekompensata ze środków Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.

Pomoc dla handlujących rolników

Wyjaśnijmy, że w normalnych warunkach opłatę targową, która jest opłatą lokalną, pobiera się od osób fizycznych (w tym rolników), osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej, dokonujących sprzedaży na targowiskach. Z opłaty zwolniona jest sprzedaż dokonywana w budynkach lub w ich częściach. Zwolnione z niej są także osoby i jednostki, które są płatnikami podatku od nieruchomości w związku z tzw. innymi przedmiotami opodatkowania położonymi na targowiskach. W praktyce oznacza to, że opłata targowa pobierana jest niemal wyłącznie od drobnych podmiotów, nieposiadających infrastruktury handlowej, dokonujących sprzedaży osobiście, przy pomocy członków rodziny lub pojedynczych pracowników (a tak działają głównie rolnicy). I dla nich konieczność uiszczania choćby niewysokich opłat jest odczuwalnym obciążeniem.

Rekompensata dla ponad 1600 gmin? 

Dodajmy, że w 2019 r. dochody z opłaty targowej uzyskiwało  1649 gmin (na ogólną ich liczbę: 2477). W wielu gminach był to wpływ w przedziale od kilkuset do kilku tysięcy złotych (mniej niż 50 procent gmin osiągnęło wpływ w wysokości powyżej 20 tys. zł). Ponadto, dla części gmin posiadających duże targowiska lub dla tych o charakterze uzdrowiskowym (albo turystycznym), wpływy z opłat targowych stanowią ważną pozycję budżetową. Warto też podkreślić, że w 2019 roku, łączne wpływy wszystkich gmin z opłaty targowej w  wyniosły 139 337 182,31 zł. A zatem zniesienie opłaty zarówno dla handlujących, jak i rekompensata dla gmin, to ważna forma publicznego wsparcia w obecnym kryzysie.

Źródła: Ministerstwo Finansów, GUS
Foto: Pixabay 

Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x