środa, 22 maja, 2024
spot_imgspot_img

Rosyjskie władze spowalniają eksport zbóż ?

spot_img

Międzynarodowi brokerzy zbożowi informują, że rosyjski spór dotyczący eksportu zboża nasilił się, w co zaangażowanych jest coraz więcej eksporterów. Z powodu pogłębiającego się sporu fitosanitarnego opóźniony jest wypłynięcie kolejnych statków. Rosyjski organ nadzoru ds. rolnictwa, Rosselkhoznadzor, utrzymuje, że od krajów importujących napływają skargi (rzeczywiste lub fikcyjne), dotyczące naruszeń umów pod względem jakości ziarna i wymogów kwarantanny.

Problemy czołowych eksporterów zbóż zaczęły się w marcu

Sprawa wybuchła pod koniec zeszłego miesiąca, kiedy Petr Chodykin, wiodący rosyjski eksporter zboża należący do TD Rif, stwierdził, że jego statki załadowane rosyjską pszenicą są blokowane przez władze, a firma poniosła ogromne straty z powodu opóźnień. Chodykin oszacował wówczas, że w wyniku sporu utknęło w portach co najmniej 15 statków o łącznej pojemności aż 400 000 ton.

W zeszłym miesiącu firma TD Rif zapewniła, że ​​część jej dostaw eksportowych została zablokowana od 18 marca po tym, jak inspektorzy stwierdzili, że ładunki nie spełniają wymaganych norm jakości. Poprzednie ładunki tej samej pszenicy kierowane do tego samego miejsca przeznaczenia pomyślnie przeszły kontrole, spełniając wszystkie wymagania klienta dotyczące bezpieczeństwa, jakości i kwarantanny importowej.

Według oświadczenia Rosselkhoznadzoru wydanego pod koniec ubiegłego miesiąca 81%, czyli 44 przesyłki eksportowe zboża TD Rif od początku 2024 r., o łącznej masie ponad 1 miliona ton (Mt), uznano za niezgodne z wymogami fitosanitarnymi kraje importujące.

ZOBACZ TAKŻE: Handel ziarnem nadal jest spowolniony [CENY W SKUPACH 2024]

Moskwa chce znacjonalizować firmy eksportujące zboża ?

Chodykin twierdzi, że jego firma znajduje się pod bezprecedensową presją, aby sprzedać swoje aktywa za znikomą cenę, co wielu analityków postrzega jako pierwszy krok nacjonalizacji rosyjskiej ścieżki eksportu zboża, dzięki czemu Kreml będzie miał kontrolę nad przepływem eksportu i zdobądzie całą przychodzącą twardą walutę.

Według doniesień Rosselchoznadzor zaproponował redystrybucję kwot eksportowych wśród krajowych eksporterów zboża przestrzegających zasad, kosztem tych, którzy doświadczają ciągłych systematycznych niepowodzeń, takich jak TD Rif. Organ nadzoru rolnego zaproponował także dodatkowe mechanizmy nadzoru, w tym zaostrzenie protokołów fitosanitarnych dotyczących eksportu zbóż.

Większość globalnych operatorów z rynku zbóż opuściła Rosję

Pozbawiony środków pieniężnych po inwazji na Ukrainę ponad dwa lata temu Kreml manewrował, aby przejąć większą kontrolę nad eksportem zboża z tego kraju. Większość głównych zachodnich handlowców opuściła rosyjski rynek zboża w zeszłym roku po tym, jak kilka wpływowych głosów branżowych i lokalni urzędnicy wezwali do ograniczenia ich roli.

Główne firmy eksportowe

Założona w 2010 roku w Rostowie nad Donem na południu, firma TD Rif szybko się rozwijała i od sezonu 2014–2015 jest jednym z największych rosyjskich eksporterów pszenicy, dostarczając ponad 12 mln ton klientom międzynarodowym w sezonie 2022–23. Obecnie konkuruje z eksportowym rywalem Grain Gates o pierwsze miejsce na podium po wysłaniu porównywalnej ilości zboża w pierwszej połowie sezonu, który rozpoczął się 1 lipca. Firma Grain Gates wyeksportowała 6,21 mln ton zboża, z wyłączeniem roślin strączkowych, w sześciu -miesięczny okres, a TD Rif deptał im po piętach na poziomie 6,18 mln ton.

Trzeci na liście wolumenu eksportu w tym sezonie z 2,87 mln ton jest lokalny dom handlowy Aston, który również został uwikłany w spór na początku ubiegłego tygodnia. Władze rosyjskie wstrzymały wysyłkę dwóch dostaw pszenicy należących do Astona, a jakość ponownie spadła. Rosselkhoznadzor rzekomo odmówił wydania świadectw fitosanitarnych, niezbędnych do sfinalizowania dokumentacji eksportowej i przyjęcia towaru do miejsca przeznaczenia.

Opóźniane są również dostawy do Egiptu realizowane przez firmę z Dubaju

Ujawniono również, że władze rosyjskie opóźniają wypłynięcie dwóch egipskich statków załadowanych pszenicą wysyłanych przez Grainflower DMCC. Firma zajmująca się handlem zbożami z siedzibą w Dubaju zyskała na znaczeniu w połowie ubiegłego roku, wygrywając przetarg rządu egipskiego jako stosunkowo nieznana i powszechnie krąży pogłoska, że ​​jest partnerem eksportowym TD Rif. W przypadku Grainflower, który nie znajduje się na liście dziesięciu największych eksporterów na lata 2023–2024, w zeszłym miesiącu zatrzymano kilka statków, które ostatecznie dopuszczono do wypłynięcia po długotrwałym opóźnieniu w uzyskaniu dokumentów.

Amerykański kontrakt na pszenicę wzbił się w minionym tygodniu na 1-miesięczne maksima

Spór i wynikające z niego opóźnienia w realizacji rosyjskiego programu eksportu pszenicy nieco zmieniły nastroje na rynku. Według doniesień, w piątek rosyjska 12,5-procentowa pszenica białkowa była notowana po cenie 209,50 USD/t FOB Noworosyjsk, co oznacza spadek z dnia na dzień, ale wzrost o około 15 USD/t w porównaniu z minimami z poprzedniego miesiąca. W piątkowym handlu ożyły także kontrakty terminowe na pszenicę w Chicago, osiągając najwyższy poziom od miesiąca, ponieważ problemy z rosyjskim eksportem i ryzyko wiosennej pogody na półkuli północnej przyczyniły się do zaniepokojenia rynku.

Źródło: Graincentral

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x