czwartek, 18 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Rolnik z Lublina, który nie sprzedał swojego pola deweloperom, wydzierżawił jego część pod wysiew konopi

spot_img

Polu należące do jednego z najpopularniejszych rolników w Polsce zazieleniło się za sprawą konopi włóknistych. Pole od rolnika wydzierżawiła firma Hemplab z Lublina, która od 2017 roku zajmuje się uprawą i przetwórstwem konopi włóknistych.

Pole konopi w Lublinie między blokami

Od lat teren przy ul. Jantarowej w Lublinie przy okazji żniw budzi ogromne zainteresowanie nie tylko w kraju ale również za granicą. W tym roku rolnik, który nie sprzedał swojego pola deweloperom, wydzierżawił jego część fimire Hemplab pod wysiew konopii. Firma dzierżawi łącznie 50 hektarów plantacji konopi włóknistych na terenie województwa lubelskiego. Najbliższa plantacja znajduje się około 40 kilometrów od siedziby firmy.

Zasiane konopie posłużą do produkcji kosmetyków

Charakterystyczny kształt liści konopi wzbudza zainteresowanie, dlatego też pole zostało ogrodzone metalową siatką przed niepożądanymi gośćmi. Rosnąca na tym polu odmiana konopi włóknistych Cannabis Sativa L nie ma nic wspólnego z medyczną marihuaną – nie zawiera THC i nie jest psychoaktywna. Pole konopi przy ul. Jantarowej jest uprawą testową, a zebrane rośliny zostaną wykorzystane do produkcji kosmetyków. 

“Kilka razy doszło do uszkodzenia siatki i niewielkich strat w roślinności, ale nie będą one miały żadnego wpływu na wielkość plonów” – powiedział w rozmowie z dziennikiem wschodnim Szymon Włodarczyk, prezes Hemplabu. –“Nie mieliśmy też żadnego zgłoszenia od policji, ani pytań czy skarg od mieszkańców. Obawialiśmy się trochę suszy, ale ostatnie dwa deszczowe tygodnie były wystarczające i rośliny dochodzą już do 2 metrów”.

Zbiory kwiatostanów konopi odbędą się pod koniec września, a same rośliny osiągną wysokość ok. 3-4 metrów.

źródło: dziennikwchodni.pl

Napisz komentarz

3.5 2 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x