wtorek, 23 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Rolnicy ze Szczecina podpisali porozumienie z ministrem Telusem, ale „protest nie jest zakończony”

spot_img

Na chwilę obecną strajki zostały zakończone. Rolnicy protestujący w Szczecinie podpisali porozumienie z ministrem rolnictwa Robertem Telusem. Choć rozmowy będą nadal prowadzone, udało się osiągnąć pewne ustalenia. Rolnicy oczekują m.in. dopłat do zbóż i nawozów w okresie jesiennym.

Rolnicy ze Szczecina podpisali porozumienie z ministrem Telusem, ale "protest nie jest zakończony"

Telus: udało się osiągnąć pewne porozumienie ze strajkującymi rolnikami

W trakcie briefingu prasowego w Szczecinie, minister rolnictwa podkreślił, że po dwóch dniach – a właściwie dwóch tygodniach – intensywnych rozmów i negocjacji, udało się osiągnąć pewne porozumienie ze strajkującymi rolnikami.

Takiego protestu jak tu w Szczecinie nie widziałem jeszcze nigdy-tak zorganizowanego, tak merytorycznego. Wspólnie doszliśmy do pewnego porozumienia.[…] Była dyskusja o problemach. To, co zostało tu wynegocjowane, działa dla całego kraju” – ogłosił Robert Telus.

Minister zaznaczył, że rząd podjął szereg działań w odpowiedzi na postulaty rolnicze. Wymienił m.in. wprowadzenie od 15 kwietnia zakazu importu zbóż i towarów z Ukrainy, a także wydanie stosownych rozporządzeń regulujących dopłaty do zbóż i nawozów. Dodatkowo, rząd uwzględnił postulat rolników dotyczący wsparcia dla gospodarstw rolnych o powierzchni do 300 ha. Zapowiedział też, że wspólnie z premierem Morawieckim wystąpią do KE o dopłaty do paliwa na poziomie 2 zł/l.

Minister Telus poinformował, że w nocy ze środy na czwartek rolnicy przedstawili kolejny postulat, który dotyczy dopłat do nawozów i zbóż w okresie jesiennym.

“Dziś w nocy w rozmowie z panem premierem poszliśmy na kolejne ustępstwa (…), które pomagają polskiemu rolnictwu” – przekazał. Szef MRiRW zaznaczył, że rozmowy z rolnikami będą kontynuowane.

Protest nie jest zakończony. Będzie w momencie zrealizowania wszystkich postulatów

Podczas konferencji prasowej, przedstawiciel protestujących rolników poruszył kwestię sprzedaży zboża przed zbiorami. Wskazał na potrzebę maksymalnego upłynnienia plonów, aby uniknąć nadmiernych zapasów i potencjalnych kłopotów. Zachęcił więc rolników do jak najszybszego sprzedawania zboża, aby magazyny były puste przed zbiorami. Dodał jednak, że protest nie jest zakończony. 

 “Zjeżdżamy z wałów, będzie pogotowie protestacyjne do momentu, gdy załatwimy resztę naszych postulatów. Będziemy rozmawiać dalej” – wyjaśnił.

źródło: WP wiadomości

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x