środa, 24 lipca, 2024
spot_img

Rolnicy odetchną z ulgą? Nowa propozycja KE dotycząca geotagowanych zdjęć

spot_img

Komisja Europejska opublikowała propozycję zmiany regulacji, która zwalniałaby państwa Unii Europejskiej z obowiązku monitorowania wdrażania polityki rolnej w 70% na podstawie geotagowanych zdjęć. Inicjatywa ta jest odpowiedzią na skargi rolników dotyczące nadmiernej biurokracji i ma na celu ułatwienie wdrażania Wspólnej Polityki Rolnej (WPR).

Nowe regulacje jako odpowiedź na trudności rolników

Projekt regulacji, opublikowany w czwartek (11 czerwca), ma na celu złagodzenie wymagań dotyczących stosowania geotagowanych zdjęć do oceny spełniania wymagań przez gospodarstwa, aby otrzymywać płatności bezpośrednie. Nowe przepisy są omawiane z państwami członkowskimi oraz w ramach publicznych konsultacji, które potrwają do 9 lipca.

W obowiązującym rozporządzeniu wykonawczym z 2022 roku, ustanawiającym zasady stosowania rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2021/2116, państwa członkowskie są zobowiązane do tego, aby 70% monitorowania działalności rolniczej od 2027 roku odbywało się z wykorzystaniem geotagowanych zdjęć. Nowa propozycja zakłada jednak obniżenie tego progu, dając państwom większą elastyczność w wyborze metod monitorowania.

Większa elastyczność w monitorowaniu

Komisja Europejska wskazuje, że doświadczenia zebrane w pierwszym roku wdrażania systemu monitorowania terenu oraz trudności zgłaszane przez rolników pokazują potrzebę większej elastyczności. W dokumencie Komisja podkreśla, że geotagowane zdjęcia nie powinny być priorytetowe „w porównaniu do innych danych o co najmniej takiej samej wartości”.

Tradycyjne metody weryfikacji spełniania wymagań przez gospodarstwa obejmują głównie wizytacje przeprowadzane przez odpowiednie komisje. Geotagowane zdjęcia miały na celu uproszczenie procesu, pozwalając rolnikom na dostarczanie informacji za pomocą aplikacji na smartfonie, co miało zmniejszyć potrzebę wizyt w urzędzie.

Odpowiedź na skargi rolników

Wielu rolników i część państw członkowskich UE zgłaszało zastrzeżenia co do nowego systemu. W sondażu przeprowadzonym w marcu przez Komisję Europejską, 26% ankietowanych rolników stwierdziło, że ma problemy z wykorzystywaniem geotagowanych zdjęć, uznając je za czasochłonne i wadliwe. Połowa rolników przyznała, że do tej pory nie korzystała z tej metody.

Uproszczenie wymagań dotyczących wdrażania geotagowanych zdjęć było jednym z postulatów państw UE dotyczących WPR, przedstawionych w lutym. Opublikowana propozycja została przedstawiona ministrom rolnictwa na posiedzeniu Rady UE ds. Rolnictwa i Rybołówstwa (AGRIFISH) 5 czerwca.

Kolejne kroki

Po zakończeniu czterotygodniowych konsultacji Komisja Europejska przedłoży unijnym państwom zmiany do zatwierdzenia na spotkaniu w połowie lipca. Nowe regulacje mają na celu ułatwienie wdrażania WPR i odpowiedzenie na potrzeby rolników, zapewniając jednocześnie skuteczny monitoring działalności rolniczej w UE.

źródło: Euractiv

Maria Chmal
Maria Chmal
Maria Chmal jest absolwentką ogrodnictwa na Uniwersytecie Przyrodniczym, specjalizującą się w content marketingu. Z pasją popularyzuje wiedzę na temat rolnictwa ekologicznego, ekonomii rynków oraz innowacji w produkcji żywności. Dzięki umiejętnemu wykorzystaniu narzędzi marketingowych, skutecznie zwiększa świadomość społeczną na temat znaczenia rolnictwa. Jej misją jest edukacja społeczeństwa w zakresie zrównoważonego rolnictwa oraz wspieranie inicjatyw na rzecz zdrowego i ekologicznego stylu życia.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x