środa, 17 lipca, 2024
spot_img

Pszenica tańsza nawet o 100 zł/t to efekt pandemii koronawirusa

spot_img

Koronawirus na rynkach rolnych – spadki cen

Wzrost liczby zachorowań na koronawirusa w Europie i USA mocno obniżył notowania na rynkach akcji i surowców. W efekcie przeceny kontraktów na zboża i oleiste także przyspieszyły. Nadal jednak skala przecen jest wielokrotnie mniejsza w porównaniu do akcji, czy ropy.

Przewiduje się jednak, że konsekwencje epidemii koronawirusa dla światowej gospodarki mogą być znaczące. Wraz ze spadkiem siły nabywczej społeczeństw spadnie też popyt na produkty rolne (oczywiście w dużo mniejszym zakresie niż na inne dobra). Skalę zjawiska wzmacniają problemy logistyczne.

Wczoraj w południe główne indeksy giełdowe odnotowały 5% i większe straty. Niestety polskie akcje (GPW) przodują w przecenach. Przykładowo, WIG20 spadł w ciągu miesiąca 1/3,  do najniższego od kilkunastu lat poziomu. Przy okazji, w podobnym zakresie, stopniały też notowania OFE. 

Rynki zbóż i rzepaku

W związku z rozprzestrzenianiem się i ogłoszeniem pandemii koronawirusa – w ostatnich dniach ceny zbóż i rzepaku na światowych rynkach gwałtownie spadły. W kraju pierwsi na spadki cen zareagowali eksporterzy.

Cena pszenicy drastycznie niższa

Obniżyli oni drastycznie cenę skupu pszenicy konsumpcyjnej. Przed 10 marca br. w  portach oferowano za to ziarno 760-775 zł/t.  Natomiast wg aktualnych notowań (13.03.2020r.), średnia cena pszenicy konsumpcyjnej wynosi zł/t: 703,57  (w przedziale: min-max: 660,00 – 775,00). Jak zatem widać, najniższe ceny z tego przedziału obniżyły się aż o 100 zł/t! Cenę jęczmienia paszowego i kukurydzy obniżono natomiast tylko o 5 zł//t.

Wielkie oczekiwanie na koniec epidemii koronowirusa

W ostatnim czasie zawarto niewiele transakcji.  Wiele podmiotów wstrzymało lub ograniczyło skupy zbóż. Dotyczy to również ofert eksportowych. Producenci czekają na ponowny wzrost cen, a kupujący oczekują ich stabilizacji.

Jednocześnie utrzymuje się duża podaż żyta przy małym popycie na to zboże. Sytuację mogłoby poprawić np. uruchomienie małych gorzelni lub wzrost produkcji spirytusu.

Spadek ceny rzepaku

Odnotowywany ostatnio duży spadek ceny rzepaku  powiązany jest ze spadkiem ceny ropy naftowej. Zapotrzebowanie na te nasiona jest minimalne, a towaru na rynku dużo. Aktualne ceny rynkowe rzepaku, z wahaniami to 1530-1550 zł/t netto i znacznie odbiegają od ceny ze stycznia, kiedy można było uzyskać za rzepak powyżej 1700 zł/t (netto).

Ministerstwo rolnictwa informuje

Jak podaje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi ceny skupu większości zbóż spadły w tygodniu kończącym się 8-marca 2020. Do wyjątków, w których cena średnia krajowa wzrosła, należy pszenica, ale dotyczy to tylko ziarna przeznaczonego na paszę.

Pszenica paszowa minimalnie droższa

Podmioty skupowe płaciły średnio za pszenicę paszową aż 780 zł/t (netto). Jest to jednak mylące, ponieważ wysoka cena średnia odnotowana była tylko w makroregionie północno-zachodnim (aż 796 zł/t), podczas gdy w pozostałych dwóch makroregionach była o blisko 100 zł/t niższa. W ubiegłym tygodniu do blisko 50% wzrósł udział pszenicy paszowej w strukturze zakupów.

Obecne (13.03.2020r.), notowania pszenicy paszowej to: średnia cena zł/t – 669,14 (w przedziale: min-max: 630,00 – 755,00), czyli tu też nastąpił duży, bo aż o 110,86 zł/t spadek w stosunku do wcześniejszej średniej.

O dalszym rozwoju sytuacji poinformujemy.

Tekst przygotował: Robert Gorczyński
Źródła: MRiRW e-WGT

 

Gwałtowny spadek cen żywca, ubojnie wstrzymują skup, a mięsa w sklepach brakuje!

https://agroprofil.pl/p/prenumerata-magazynu-agroprofil-6miesiecy/

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze. Agro Wydawnictwo powstało w styczniu 2016 roku i od tego czasu regularnie przekazuje polskim rolnikom wiedzę ułatwiającą prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa. Każdego roku Magazyn Agro Profil uczestniczy w wielu wydarzeniach branżowych - między innymi Agro Show, Agro Tech Kielce, Polagra Premiery, Agro-Park, Targi Książki i wielu innych. Wydawnictwo współpracuje z wieloma pracownikami naukowymi takich placówek jak np. Instytut Ochrony Roślin, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu czy też Politechniki Bydgoskiej.

Napisz komentarz

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników