środa, 17 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Protesty rolników już jutro! Gdzie odbędą się strajki?

spot_img

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej prezes AgroUnii Michał Kołodziejczak ogłosił miejsce jutrzejszych demonstracji rolniczych. Zaapelował do prasy o rozpowszechnienie tej informacji, aby mieszkańcy Polski zrozumieli, że rolnicy znajdują się w tragicznej sytuacji, a jakość importowanego zboża jest nieodpowiednia. Gdzie odbędą się strajki?

Protesty rolników już jutro! Gdzie odbędą się strajki?
zdj: Archiwum AP

„Nasz rząd nie zrobił nic, dlatego my jutro wychodzimy na ulicę” 

“Nie sprzeciwiamy temu, żeby z Ukrainy to zboże wyjeżdżało i jechało przez Polskę. Ale minister Kowalczyk w maju, czerwcu, lipcu i sierpniu mówił jasno, to zboże nie będzie w Polsce sprzedawane. Ono nie będzie tutaj rozładowywane, nikt nie będzie nim handlował. Nasz kraj będzie krajem tranzytowym. Co się okazuje 80% tych zbóż jest sprzedawanych w naszym kraju. Robiona jest niego mąka, pasza dla zwierząt” – mówił Kołodziejczak.

Lider AgroUnii skomentował wpływ „tranzytu” zboża na ceny ziarna w kraju w punktach skupu, które są pełne ukraińskiego zboża i utrudniają naszym rolnikom dobry zarobek. Ponadto Łódzka Izba Rolnicza wystosowała pismo do ministra rolnictwa, w którym potwierdziła, że sprowadzane z Polski zboża, rzepak i kukurydza nie przechodzą kontroli fitosanitarnych, a w kukurydzy stwierdzono nadmiernie wysoki poziom fitotoksyn (aż dziesięciokrotnie przekraczający dopuszczalny limit).

“My wskazywaliśmy na ten problem od samego początku, kiedy już przewidywaliśmy te problemy. Nasz rząd nie zrobił nic, dlatego my jutro wychodzimy na ulicę” – grzmiał Kołodziejczak.

protest rolników z agrounią
zdj: Archiwum AP

Strajk rolników 17 stycznia – lokalizacje

Manifestacja rozpocznie się procesją ciągników do Chełma. Drogi będą zamknięte na obu końcach. Rolnicy zbiorą się o godzinie 11:00 przy zajeździe Trzy Dęby znajdującym się na DK 12 Lublin-Chełm. Następnie kolejny zestaw uczestników zbierze się przy gospodarstwie buraczanym w Sielcu. Pojadą trasą DW 844 Hrubieszów-Chełm i przedostaną się do centrum miasta. Będzie to najdłuższe planowane zakłócenie, trwające przez okres 72 godzin, w którym weźmie udział Michał Kołodziejczak.

Kolejna manifestacja organizowana jest przez Polski Związek Rolników i AgroUnię, wyznaczona na Osiek koło Brodnicy. Celem jest uniemożliwienie dostępu do Zakładu Rafinacji Białka Roślinnego Agrolok. Rolnicy podejrzewają, że Agrolok kupuje ukraińskie zboże, co ich zdaniem prowadzi do spadku cen rzepaku i zbóż. Blokada ma trwać cały dzień.

Protest odbędzie się także przed Urzędem Wojewódzkim w Opolu  – rolnicy pojawią się tam o godzinie 9:30. O szczegółach przebiegu tych wydarzeniach poinformujemy jutro.

źródło: AgroUnia

Napisz komentarz

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Jacek
Jacek
1 rok temu

W Słupsku też będzie

Antoni
Antoni
1 rok temu

W Lublinie też bedzie

kamil
kamil
1 rok temu

strajkować i tyle, kto to widział pszenica ledwo 1100zł/t parodia.

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

3
0
Would love your thoughts, please comment.x