czwartek, 18 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Zatwierdzono pierwszą na świecie szczepionkę dla pszczół przeciw zgnilcowi amerykańskiemu

spot_img

Na rynku pojawi się nowa szczepionka, ale nie dla ludzi. W zeszłym tygodniu Ministerstwo Rolnictwa w Ameryce warunkowo zatwierdziło pierwszą szczepionkę dla pszczół miodnych. Może to zmienić zasady gry dla pszczelarzy walczących ze zgnilcem amerykańskim, chorobą, która może zniszczyć całe kolonie

PIORIN apeluje do rolników. Chrońmy pszczoły!
zdj: Archiwum AP

Pierwsza na świecie szczepionka przeciwko pszczołom miodnym

Zapylacze — takie jak pszczoły miodne, ćmy, kolibry i nietoperze  są w poważnych kłopotach. Chociaż są one kluczowe dla promowania różnorodności biologicznej i produkcji żywności dla zdrowej diety człowieka, zapylacze stoją w obliczu niezliczonych zagrożeń, w tym utraty siedlisk, zmiany klimatu, pestycydów, zanieczyszczenia powietrza i organizmów chorobotwórczych. Teraz jednak pojawiła się iskierka nadziei na pomoc pszczołom miodnym w walce z jednym z wielu stresorów, z którymi się borykają, śmiertelną chorobą zakaźną znaną jako zgnilec amerykański. Aby zwalczyć chorobę, która może zniszczyć całe kolonie, Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych zatwierdził pierwszą na świecie szczepionkę dla pszczół miodnych, opracowaną przez Dalan Animal Health, poinformowała firma biotechnologiczna w oświadczeniu.

To przełom w ochronie pszczół miodnych

Bakterie zwane larwami Paenibacillus powodują zgnilca amerykańskiego, który rozprzestrzenia się przez zarodniki i zabija pszczoły miodne, gdy są one w stadium przedpoczwarkowym lub poczwarkowym. Do tej pory nie było „bezpiecznego i trwałego” sposobu zapobiegania zgnilcowi amerykańskiemu. Jedynym sposobem leczenia były antybiotyki, które są drogie, mają ograniczoną skuteczność i wymagają dużo czasu i energii dla pszczelarzy. Aby powstrzymać rozprzestrzenianie się choroby, pszczelarze są często zmuszani do palenia zainfekowanych uli i pszczół. To sprawia, że ​​szczepionka zmienia reguły gry.

„Nasza szczepionka to przełom w ochronie pszczół miodnych – mówi w oświadczeniu Annette Kleiser, dyrektor generalny Dalan Animal Health. „Jesteśmy gotowi zmienić sposób, w jaki dbamy o owady, wpływając na produkcję żywności w skali globalnej”.

Szczepionka nie jest modyfikowana genetycznie i może być stosowana w rolnictwie ekologicznym

Pszczelarze mieszają szczepionkę zawierającą martwe komórki bakterii larw P. z pokarmem, który jedzą pszczoły robotnice. Potem, gdy pszczoły robotnice wydzielają mleczko pszczele, królowa spożywa je wraz ze szczepionką. Stamtąd szczepionka trafi do jej jajników, gdzie uodporni rozwijające się larwy. Według firmy szczepionka nie jest modyfikowana genetycznie i może być stosowana w rolnictwie ekologicznym.

Zgodnie z warunkową licencją USDA, Dalan Animal Health planuje teraz dystrybucję ograniczonych ilości szczepionki wśród pszczelarzy komercyjnych. Stamtąd mają nadzieję zaoferować go na sprzedaż w całych Stanach Zjednoczonych jeszcze w tym roku. Czy trafi na rynek  Europejski? Tego jeszcze nie wiemy, ale biorąc pod uwagę jak duży problem stanowi zgnilec amerykański można podejrzewać, że będą poczynione kroki w tym kierunku, o ile szczepionka okaże się skuteczna i przede wszystkim bezpieczna. 

źródło: https://www.businesswire.com/, NY Times

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x