środa, 17 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Problemy z aplikacją suszową naruszają konstytucję? Rzecznik Praw Obywatelskich interweniuje

spot_img

Na podstawie doniesień medialnych i wniosków obywateli Rzecznik Praw Obywatelskich powziął informację o istotnych problemach związanych z funkcjonowaniem rządowej aplikacji suszowej. Jak zaznacza rzecznik, jej funkcjonowanie budzi poważne wątpliwości z punktu widzenia wywodzonej z art. 2 Konstytucji RP zasady zaufania obywateli do państwa i stanowionego przez nie prawa. 

Problemy z aplikacją suszową naruszają konstytucję?  Rzecznik Praw Obywatelskich interweniuje 
zdj: Archiwum AP

Aplikacja suszowa. Termin został wydłużony, problemy nie zniknęły

W związku z dużą ilością składanych wniosków, aplikacja suszowa w ostatnich tygodniach zawieszała się, co uniemożliwiało skuteczne skorzystanie z niej przez potencjalnych beneficjentów pomocy. Rolnicy skarżą się na brak możliwości zalogowania się w aplikacji, bądź też pobrania wygenerowanej kalkulacji koniecznej dla złożenia wniosku o przyznanie pomocy. Z tego powodu Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zwrócił się do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi z prośbą o ponowne ponowne ogłoszenie naboru wniosków o szacowanie strat za pomocą aplikacji. 

Rolnicy podnoszą również, że aplikacja w sposób nieadekwatny dokonuje szacunku strat spowodowanych suszą. Z doniesień medialnych wynika m. in., że Zarząd Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej zwrócił się w dniu 15 września br. do Henryka Kowalczyka – Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, o ponowne przeanalizowanie działania aplikacji suszowej, która wskazuje suszę tylko na glebach kategorii I, co ostatecznie przekłada się na szacowanie strat w gospodarstwach na poziomie kilkunastu procent, podczas gdy susza widoczna była przez cały okres wegetacyjny, a straty w zbożach, roślinach oleistych, kukurydzy, a w szczególności w trawach sięgały do 50% całego plonu.

W końcu MRIRW poinformowało, że nabór dla rolników, którym zagraża utrata płynności finansowej w związku z wystąpieniem w 2022 r. szkód w wyniku niekorzystnych zjawisk atmosferycznych został wydłużony o 8 dni do 23 listopada br. Niestety na niewiele się to zdało, bo aplikacja suszowa nie działa poprawnie.

WAŻNE! W statusie składania wniosku pojawiła się informacja, że dokumenty zostaną wysłane na adres e-mail. W przypadku nie otrzymania owego dokumentu w ciągu 24 godzin należy zgłosić zaistniałą sytuację poprzez napisanie meila na adres susza.coi.gov.pl

zdj:Archiwum AP

Rzecznik Praw Obywatelskich interweniuje w sprawie działania aplikacji suszowej

Niemniej jednak, opisana wyżej sytuacja budzi poważne wątpliwości z punktu widzenia wywodzonej z art. 2 Konstytucji RP zasady zaufania obywateli do państwa i stanowionego przez nie prawa. Po stronie poszkodowanych suszą rolników istnieje bowiem obecnie stan dużej niepewności dotyczącej możliwości otrzymania państwowej pomocy. Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się do MRiRW  o zajęcie stanowiska w niniejszej sprawie i wskazanie jakie konkretne działania zostały przez Ministerstwo podjęte w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania rządowej aplikacji rządowej.

Poproszono również o wskazanie, czy Ministerstwo prowadzi ewaluację funkcjonowania aplikacji oraz czy do resortu wpływają skargi obywateli dotyczące funkcjonowania aplikacji, a jeśli tak w jakiej liczbie.

źródło: KRIR

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x