poniedziałek, 15 lipca, 2024
spot_img

Premier nie jest od spotkań ze związkowcami?

spot_img

Podczas ostatnich rolniczych protestów organizowanych przez Ogólnopolski Ruch Rolników AGRO-Unia mocno akcentowano brak kontaktu i reakcji ze strony Premiera Rządu Mateusza Morawieckiego. Rolnicy przy różnych okazjach wyrażali też rozczarowanie tym, że zarówno Premier jak i Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Grzegorz Puda, nie podejmują rozmów o najbardziej palących problemach polskiej wsi. Drugim ważnym tematem był kryzys rolnictwa i walka z ASF. Dodajmy też, że brak odpowiedzi szefa rządu jak i ministra na wezwania do rozmów to bezpośrednia  przyczyna decyzji AGRO-Unii o kontynuowaniu protestów jesienią tego roku. 

O skutecznym zwalczaniu ASF

Tymczasem całkiem inny obraz sytuacji przekazywany jest przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Grzegorza Pudę. Szef resortu rolnictwa na antenie TVP Info zapewnił, że ASF  jest zwalczany z urzędu, a rolnicy otrzymują odszkodowania. Minister dodał też, że nie ma wystarczającego wsparcia ze strony związków łowieckich w działaniach na rzecz  zwalczaniu wirusa ASF. Minister Puda przekonywał również, że właściwą metodą walki z ASF jest skuteczniejszy odstrzał dzików i trzeba o to apelować do Ministra Klimatu i Środowiska, a także do Polskiego Związku Łowieckiego. 

Minister rozmawia z rolnikami?

Minister Grzegorz Puda dodał również, że w czwartek (2 września br.), odbyły się rozmowy w Ministerstwie Rolnictwa z udziałem Premiera Mateusza Morawieckiego, podczas których dyskutowano o bieżącej sytuacji w rolnictwie i możliwościach rozwiązywania problemów branży rolno-spożywczej. W spotkaniu, oprócz rolników uczestniczyło około 30 przedstawicieli różnych organizacji i związków rolniczych, a także Wiceministrowie Rolnictwa i Główny Lekarz Weterynarii dr Mirosław Welz.

Szopka w Ministerstwie Rolnictwa? 

Do kwestii spotkania i rozmów z rolnikami w bardzo ostrych słowach odniósł się Lider AGRO-Unii Michał Kołodziejczak. 

– Zobaczcie kolejne żenujące zachowanie naszego ministra i premiera! – stwierdził M. Kołodziejczak w swojej relacji na profilu AGRO-Unii na Fb. – Przed chwilą w TVP Info chwalili się, że odbyli spotkanie z rolnikami i z przedstawicielami organizacji rolniczych! Jak to pięknie powiedział minister rolnictwa, spotkali się ze związkowcami. Kochani, kolejny raz jesteśmy wpuszczani w kanał, a niektórzy dają się nabrać i chodzą na takie spotkania udając, że kogoś reprezentują! Później podstępem pojawia się premier, przychodzi, pokazuje jaki to on jest dobry, jak chce rozmawiać z rolnikami. Zobaczcie! To jest główny postulat AGRO-Unii, żeby premier się spotkał, rozmawiał i poznał problemy z pierwszej ręki! A tamci związkowcy ustawiają się i kolejny raz robią szopkę, chore przedstawienie, które ma na celu zakłamać rzeczywistość. Nie może tak być! Nie można na to pozwalać! Szczególnie, że apelując o spotkania dowiadywałem się w kancelarii szefa rządu, że premier nie jest od tego by rozmawiać ze związkami, że jest cała polityczne hierarchia. Tak być nie może!  

Filmy z poparciem dla protestów

W powyższym kontekście Michał Kołodziejczak zaznaczył, że nawet takie spotkanie, w takim składzie to sukces AGRO-Unii, a przede wszystkim protestujących rolników. I tego Premier Mateusz Morawiecki nie może zlekceważyć, do tego musi się odnieść, bo argumentem jest tu wysokie społeczne poparcie dla protestów AGRO-Unii. Lider AGRO poprosił też rolników, którzy uczestniczyli w protestach by nagrywali i przesyłali do organizacji filmy z poparciem dla idei rolniczych strajków. Filmy te będą udostępniane w internetowych kanałach AGRO-Unii. Kołodziejczak poinformował także o tym, że jego organizacja prowadzi zaawansowane rozmowy z innymi organizacjami rolniczymi. Ich celem jest integracja środowisk i wzmocnienie siły kolejnych protestów. 

Źródła i foto: TVP Info, AGRO-Unia, GIW

Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x