środa, 24 lipca, 2024
spot_img

Na początku września więcej płacimy za ON i LPG

spot_img

Końcówka sierpnia przyniosła wzrosty notowań ropy na światowych giełdach, a za nimi wyższe ceny paliw w hurcie. Stąd też nie należy się dziwić, że więcej musimy zapłacić za tankowanie. Stacje paliw zwykle powoli (lub wcale) reagują na spadki cen hurtowych, ale szybko na podwyżki. Na razie jednak wyższe ceny średnie płacone przy dystrybutorach dotyczą diesla i LPG.

W połowie 35-tygodnia 2021 za benzynę 95-oktanów i olej napędowy trzeba było zapłacić na krajowych stacjach paliw odpowiednio 5,73 i 5,44 zł/l. Oznacza to, że w ciągu tygodnia cena średnia benzyny nie zmieniła się, ale ON podrożał o 2 grosze. Oznacza to, że diesel nie był tak drogi od października 2013 roku, a popularna 95-ka utrzymuje się w okolicy swoich 9-letnich maksimów.

Po chwilowej stabilizacji mocno podrożał autogaz (+8 groszy na litrze), a jego cena średnia wyniosła 2,77 zł/l i przekroczyła lipcowe maksima. W lipcu LPG zyskał na wartości ponad 40 groszy, i kosztował przez moment powyżej 2,70 zł/l. Wysokie ceny gazu propan-butan są konsekwencją mniejszej podaży po nałożeniu przez UE sankcji na Białoruś oraz rekordowych cen gazu ziemnego (metan) w Europie.

Ceny średnie paliw w detalu: 01-09-2021 / zmiana tygodniowa (według portalu e-petrol.pl):

• Pb98: 5,99 zł/l (0 gr/l);
• Pb95: 5,73 zł/l (0 gr/l);

• ON: 5,44 zł/l (+2 gr/l);
• LPG: 2,77 zł/l (+8 gr/l).

Na rynku hurtowym ceny dwóch głównych paliw wybiły o 8-12 groszy w górę w tygodniu kończącym się 1-września. Mimo to w skali sierpnia Pb95 potaniała o 11 groszy, a diesel o skromne 2 grosze na litrze.

Ceny paliw w hurcie:

W środę (01.09.2021) olej napędowy kosztował w oficjalnym cenniku PKN Orlen – 5,310 zł/l, a Pb95 – 5,536 zł/l (cena hurtowa z VAT).

Oznacza to wzrost w skali tygodnia (25.08-01.09.2021) o 12 groszy w przypadku popularnej benzyny i 8 groszy na litrze oleju napędowego. Ostatecznie w sierpniu ceny hurtowe Pb95 obniżyły się o prawie 11 groszy na litrze, a diesel potaniał w skali miesiąca o skromne 2 grosze.

Od początku tego roku cena hurtowa Pb95 (z VAT) wzrosła aż o 1,27 zł/l (+29,9%), a w przypadku ON o 89 gr/l (+20,2%).

W połowie 35-go tygodnia 2021 średnia (z połowy tygodnia) marża stacji paliw (modelowa) ze sprzedaży ON wyniosła 14 gr/l (-6 gr/l w tygodniu), a w przypadku Pb95 21 gr/l (-9 groszy w skali tygodnia).

Do tego należy oczywiście doliczyć 20-30 groszowe upusty od oficjalnych cen hurtowych dla poszczególnych odbiorców detalicznych.

Średnia modelowa marża stacji paliw w ujęciu tygodniowym (na podstawie PKN Orlen):

Obliczono na podstawie cen publikowanych przez PKN Orlen (ceny hurtowe+VAT) i e-Petrol (ceny średnie na stacjach paliw)

Marża stacji paliw obliczana jest na podstawie cen hurtowych publikowanej przez PKN Orlen. W praktyce handlowej funkcjonują jednak upusty dla poszczególnych klientów, stąd od ceny hurtowej (referencyjnej) należy odliczyć ok. 15-20 groszy w przypadku benzyny oraz dwadzieścia kilka do 30 groszy w przypadku oleju napędowego.

Andrzej Bąk – eWGT
Źródło cen: PKN Orlen, e-petrol.pl, barchart.com

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze. Agro Wydawnictwo powstało w styczniu 2016 roku i od tego czasu regularnie przekazuje polskim rolnikom wiedzę ułatwiającą prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa. Każdego roku Magazyn Agro Profil uczestniczy w wielu wydarzeniach branżowych - między innymi Agro Show, Agro Tech Kielce, Polagra Premiery, Agro-Park, Targi Książki i wielu innych. Wydawnictwo współpracuje z wieloma pracownikami naukowymi takich placówek jak np. Instytut Ochrony Roślin, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu czy też Politechniki Bydgoskiej.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x