czwartek, 7 grudnia, 2023
spot_img

Premie dla młodych rolników. Wydłużono termin naboru!

spot_imgspot_img

O cały miesiąc, czyli do 30 czerwca br., wydłużono termin składania wniosków o przyznanie bezzwrotnej premii w wysokości 150 tys. zł dla młodych rolników.

150 tysięcy dla młodych rolników

Przypomnijmy: o tego rodzaju wsparcie mogą ubiegać się młodzi rolnicy spełniający m.in. poniższe kryteria: w dniu złożenia wniosku mają nie więcej niż 40 lat; posiadają odpowiednie kwalifikacje zawodowe (lub uzupełnią je w ciągu 36 miesięcy od dnia doręczenia decyzji o przyznaniu pomocy); posiadają gospodarstwo rolne o powierzchni minimum 1 ha; rozpoczęli prowadzenie działalności rolniczej przed dniem złożenia wniosku, lecz nie wcześniej niż 24 miesiące przed dniem złożenia wniosku; posiadają lub utworzą gospodarstwo o wielkości ekonomicznej mieszczącej się w przedziale od 13 tys. do 150 tys. euro, a także przedłożą biznesplan dotyczący rozwoju gospodarstwa.

Na prowadzenie lub produkty

Premia w całości musi być przeznaczona na prowadzenie gospodarstwa lub przygotowanie do sprzedaży wytwarzanych w nim produktów rolnych. Minimum 70% premii należy zainwestować w środki trwałe. Środki będą wypłacane w dwóch ratach:
– 120 tys. zł – na wniosek o płatność pierwszej raty pomocy, po spełnieniu przez młodego rolnika określonych warunków;
– 30 tys. zł – na wniosek o płatność drugiej raty pomocy, po realizacji biznesplanu.
Wnioski przyjmują oddziały regionalne ARiMR. Można je będzie składać drogą elektroniczną, osobiście lub przesłać pocztą. Więcej szczegółów dotyczących kryteriów naboru, wymaganej dokumentacji i sposobów wnioskowania, opublikowano na stronie internetowej Agencji. Premie finansowane są ze środków Unii Europejskiej w ramach PROW na lata 2014-2020.

Źródło: ARiMR
Foto: Pixabay 

Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x