niedziela, 14 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Ponad 200 rolników z kamizelkami „Oszukana Wieś” na Agrotech w Kielcach! Minister rolnictwa nie chciał z nimi rozmawiać

spot_img

Dziś rozpoczęły się XXVIII Międzynarodowe Targi Techniki Rolniczej AGROTECH w Kielcach. Na miejsce obok zwiedzających przybyli także ponad 200 protestujących rolników, którzy w żółtych kamizelkach z napisem Oszukana Wieś manifestują tragiczną sytuację na rynku zbóż i rzepaku w Polsce.

280 rolników z Lubelszczyzny

Grupa rolników ze stowarzyszenia Oszukana Wieś przyjechała do Kielc aż 6 autokarami, szacując jest to około 280 rolników, głównie z woj. lubelskiego, którzy w najbardziej dotkliwy sposób odczuwają skutki niekontrolowanego tranzytu zboża i rzepaku z Ukrainy, który ma wpływ na nieopłacalnie niskie ceny płodów rolnych w kraju, co przy wysokich kosztach produkcji powoduję, ze wiele gospodarstw jest obecnie na skraju bankructwa.

Minister rolnictwa nie chce rozmawiać z rolnikami

Protestujący w żółtych kamizelkach rolnicy zebrali się najpierw przed głównym wejściem na kieleckie targi, a następnie całą grupą przemaszerowali pod stoisko wystawiennicze Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Oczekiwali oni wystąpienia Ministra Rolnictwa, Henryka Kowalczyka, jednak ten w asyście ochrony został ewakuowany z terenu targów i nie spotkał się z rolnikami. Na godzinę 13:00 w oficjalnym programie targów zaplanowany jest briefing prasowy Ministra Kowalczyka, ale na ten moment nie jest ostatecznie pewne, czy dojdzie on do skutku.

„To IV rozbiór Polski!”

Wśród manifestujących rolników jest pan Wiesław Gryn, rolnik, właściciel gospodarstwa o wielopokoleniowej tradycji oraz wiceprezes Zamojskiego Towarzystwa Rolniczego. – Zalewani jesteśmy ukraińskim zbożem niskiej jakości, wiele gospodarstw jest niszczonych i doprowadzanych do bankructwa, my nie możemy na to pozwolić. Nie możemy sprzedać efektów naszej pracy, ani zapewnić ciągłości finansowej naszych gospodarstw. To czwarty rozbiór Polski! – mówił rolnik.

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze. Agro Wydawnictwo powstało w styczniu 2016 roku i od tego czasu regularnie przekazuje polskim rolnikom wiedzę ułatwiającą prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa. Każdego roku Magazyn Agro Profil uczestniczy w wielu wydarzeniach branżowych - między innymi Agro Show, Agro Tech Kielce, Polagra Premiery, Agro-Park, Targi Książki i wielu innych. Wydawnictwo współpracuje z wieloma pracownikami naukowymi takich placówek jak np. Instytut Ochrony Roślin, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu czy też Politechniki Bydgoskiej.

Napisz komentarz

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Kamila
Kamila
1 rok temu

Z całego serca życzę rolnikom sukcesu i dalszej determinacji w walce o swoje. Rolnictwo to moim zdaniem najciekawsza z branż, zajmują się nią ludzie pracowici, nie bojący się wyzwań. Aż przykro patrzeć, ze rząd tak wypina się na nich. Trzymam za Was kciuki!
Mam nadzieje, ze dzięki takim akcjom miasto pozna sytuacje polskiej wsi.

Ula
Ula
1 rok temu

Cały rząd przenieść do Kijowa- tam ich miejsce. Więcej zrobili w ciągu kilku miesięcy dla Ukrainy, niż dla Polski przez te wszystkie lata. Dzisiaj czołgi, jutro samoloty, pojutrze nasi synowie, mężowie, bracia i ojcowie. Chwała Ukrainie a Polskę w ruinę.
Brawo Rolnicy!!! Nie żadna sponsorowana agro unia, tylko prawdziwi ludzie. Polska wieś w końcu się budzi. Ważna do tej pory tylko w przeddzień wyborów żeby oddać właściwie głosy. Coraz więcej świadomych ludzi jest na wsiach.

mirek
mirek
1 rok temu

Artykuł powinien mieć tytuł oszukane miasta.. To dzięki rolnikom mamy tak wielką inflację. Mleko sprzedają dwa razy drożej niż przed dwoma laty. Zboża też dwa razy droższe. O warzywach to już szkoda pisać – cebula droga jak zloto. I ciągle im mało. To ile ma wynosić rolinflacja?

JAN
JAN
1 rok temu

WSPIERAMY ROLNIKÓW .
NIE PODDAWAJCIE SIĘ JEDZIEMY WSZYSCY NA TYM SAMYM WÓZKU.

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

4
0
Would love your thoughts, please comment.x