sobota, 20 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Zaprawa Madron 50 FS – teraz także do nasion roślin strączkowych!

spot_img

Przygotowanie materiału siewnego to kluczowy krok w ochronie roślin, który ma na celu zapobieganie szkodom i chorobom. Chociaż najczęściej kojarzy się zabezpieczanie ziaren zbóż i nasion rzepaku przed szkodnikami, jest to również niezbędne w innych uprawach, takich jak strączkowe, gdzie brakuje odpowiednich środków ochrony. 

Zaprawa Madron 50 FS – teraz także do nasion roślin strączkowych
zdj: Innvigo

Zastosowanie właściwych środków grzybobójczych przed rozpoczęciem wzrostu roślin pozwala na zwalczanie chorób, które mogą zagrażać wschodzącym roślinom. Dzięki temu, gdy nasiona są wolne od chorób, rośliny mają lepsze szanse wykorzystania ich genetycznego potencjału. Taki zabieg jest prosty, bezpieczny dla środowiska i jednocześnie tani w porównaniu z innymi fungicydami. Niewielkie koszty związane z zastosowaniem odpowiednich środków przynoszą wymierne korzyści, a stosowanie niewielkiej ilości zaprawy na materiał siewny pozwala na ochronę plantacji przed chorobotwórczymi grzybami.

Nasiona roślin strączkowych: zaprawiaj, nie ryzykuj

Jeżeli materiał siewny nie zostanie zaprawiony, patogeny mogą stanowić duże zagrożenie dla młodych upraw. W przypadku uprawy roślin strączkowych, zgorzel siewek (fuzarioza siewek) i askochytoza (zgorzelowa plamistość) są najważniejszymi chorobami grzybowymi. Źródłem chorobotwórczych patogenów mogą być zarówno zanieczyszczone nasiona, jak i pozostałości pożniwne w glebie.

Sprawcy chorób powodujących zgorzel siewek uaktywniają się już w początkowych fazach rozwoju upraw, powodując ich osłabienie. Rośliny wolniej rozwijają się, mają upośledzony system korzeniowy, często są przebarwione. Na plantacji można też obserwować braki w obsadzie, co wpływa na obniżenie przyszłego plonu. Grzyby rodzaju Fusarium, które są głównym źródłem zgorzeli siewek, mogą uaktywnić się także w późniejszych fazach rozwojowych roślin. Jeśli chodzi o askochytozę, jest to choroba, która występuje powszechnie w rejonach, gdzie prowadzona jest intensywna uprawa różnych gatunków roślin strączkowych. Atakuje ona nadziemne i podziemne części roślin przez cały okres wegetacji. Najbardziej wrażliwe są młode, wschodzące rośliny – porażone siewki mogą zamierać, powodować braki w obsadzie i stanowić źródło infekcji wtórnych. Właśnie dlatego zaprawianie nasion jest nieodzownym elementem ochrony fungicydowej.

zdj: Innvigo

Madron 50 FS w uprawach małoobszarowych

Rolnicy, którzy uprawiają różnorodne kultury, w tym rośliny strączkowe, mają teraz możliwość zastosowania prostych i skutecznych rozwiązań zapobiegających rozwojowi chorób grzybowych w swoich uprawach. INNVIGO oferuje jednoskładnikową zaprawę nasion Madron 50 FS, zawierającą fludioksonil – aktywny składnik, który działa kontaktowo, zakłócając przekazywanie sygnałów osmotycznych w komórkach grzyba. To z kolei prowadzi do hamowania kiełkowania zarodników i ograniczenia wzrostu grzybni, co pozwala na zdrowy rozwój roślin.

Preparat może być stosowany m.in. w bobiku, bobie, fasoli zwykłej i wielokwiatowej, grochu zielonym i zwyczajnym (uprawianym na suche nasiona), grochu zwyczajnym pastewnym (peluszce), wyce, soczewicy jadalnej – do zwalczania takich chorób, jak zgorzel siewek (fuzarioza siewek) oraz askochytoza. Natomiast w łubinie wąskolistnym, żółtym, białym, a także w ciecierzycy pospolitej i soi Madron 50 FS ma rejestrację przeciwko zgorzeli siewek.

Jak dawkować  Madron 50 FS w roślinach strączkowych?

Jeśli chodzi o dawkowanie zaprawy Madron 50 FS w roślinach strączkowych, zazwyczaj jest to 100 ml na każde 100 kg materiału siewnego, a tylko w przypadku soi 120 ml na 100 kg. Niezbędna do wykonania zabiegu ilość wody to 700 ml na 100 kg nasion. Aby proces zaprawiania przebiegał właściwie, należy bezwzględnie zadbać o czystość materiału siewnego. Musi być on pozbawiony pośladu i pyłu, aby zaprawa została dokładnie naniesiona na okrywy nasienne.

Warto podkreślić, że Madron 50 FS jest zarejestrowany do stosowania w uprawie słonecznika zwyczajnego, który staje się coraz bardziej popularny w Polsce. W przypadku tej kultury roślinnej, preparat INNVIGO pomaga w zwalczaniu chorób takich jak alternarioza, szara pleśń, zgnilizna twardzikowa i zgorzel siewek (fuzarioza siewek). Optymalna dawka preparatu to 300 ml na 100 kg nasion.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x