czwartek, 22 lutego, 2024

Ponad 1 250 zł tzw. czternastej emerytury

spot_img

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego rozpoczęła przygotowania do wypłaty kolejnych dodatkowych rocznych świadczeń pieniężnych dla emerytów i rencistów.
Tak zwaną „Czternastą emeryturę” KRUS wypłaci uprawnionym osobom z urzędu. Nie trzeba więc w tej sprawie składać żadnych wniosków.

W listopadzie lub w styczniu

Pieniądze w ramach tzw. „Czternastej emerytury” trafią do uprawnionych odbiorców w listopadowych terminach płatności świadczeń emerytalno-rentowych, razem z emeryturą, rentą lub rodzicielskim świadczeniem uzupełniającym. Natomiast w przypadku emerytur i rent wypłacanych kwartalnie powyższe dodatkowe świadczenie zostanie wypłacone w styczniowych terminach płatności, w 2022 r. 

Kto jest uprawniony? 

„Czternasta emerytura” przysługuje osobom, które w dniu 31 października 2021 r. mają prawo do jednego ze świadczeń: emerytury rolniczej, renty rolniczej z tytułu niezdolności do pracy, renty rodzinnej, okresowej emerytury rolniczej, rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego. 

Nawet ponad 1 250 zł na rękę

„Czternasta emerytura” przysługuje w kwotach:

  • 1.250,88 zł (tj. kwoty najniższej emerytury obowiązującej od 1 marca 2021 r.), jeżeli wysokość przysługującej emerytury lub renty nie przekracza kwoty 2.900 zł,
  • 1.250,88 zł pomniejszonej o kwotę różnicy pomiędzy kwotą wysokości przysługującej emerytury/renty, a kwotą 2.900 zł, nie więcej niż o kwotę najniższej emerytury – jeżeli wysokość przysługującej emerytury/renty przekracza kwotę 2.900 zł. 

Natomiast osoby, których świadczenie emerytalno-rentowe będzie równe lub wyższe niż 4.150,88 zł, nie otrzymają tzw. „Czternastej emerytury”.
Dodajmy też, że przy ustalaniu wysokości świadczenia uwzględnia się kwotę świadczenia brutto przed dokonaniem odliczeń, potrąceń i zmniejszeń, a także przed dokonaniem zawieszenia części uzupełniającej w związku z niezaprzestaniem prowadzenia działalności rolniczej. 
Ponadto, poza podatkiem dochodowym i składką na powszechne ubezpieczenie zdrowotne z kwoty „czternastej emerytury” nie będą dokonywane żadne potrącenia i egzekucje. Więcej szczegółów dotyczących zasad wyznaczania konkretnych kwot znaleźć można na stronie internetowej KRUS. 

Źródło: KRUS
Foto: Pixabay 

spot_img
Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x