poniedziałek, 22 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

eWorker – teleskopowy podnośnik nowej generacji

spot_img

Wiele różnych prac we współczesnym gospodarstwie rolnym wymaga użycia wydajnych i funkcjonalnych podnośników teleskopowych. Natomiast światowy lider branży tzw. transportu bliskiego – Grupa Merlo poza wzrostem funkcjonalności tych maszyn kładzie też nacisk na zmniejszenie szkodliwości dla środowiska. Z początkiem października br. we włoskiej posiadłości Reggia di Venaria odbyła się oficjalna premiera pierwszego z przyszłej gamy podnośników teleskopowych „Generacji 0” pod nazwą: eWorker. 

W pełni elektryczna maszyna

eWorker to pierwszy w pełni elektryczny podnośnik teleskopowy Firmy Merlo. Zgodnie z założeniami twórców tego projektu, podnośniki „Generacji 0” mają się odznaczać wysoką wydajnością pod względem udźwigu, szybkości przenoszenia i ruchu ramienia. Mają też dać użytkownikom odpowiedni komfort pracy wynikający z optymalnej, ergonomicznej pozycji operatora. Kolejny priorytet to zapewnienie właściwego poziomu bezpieczeństwa przy zastosowaniu systemów czynnej i biernej ochrony pracownika. Następny cel to zwiększenie efektywności maszyn poprzez min. redukcję czasu pracy i ograniczenie kosztów ich działania. „Generacja 0” ma się też wyróżniać brakiem emisji spalin i hałasu, a także zerowym zużyciem paliw kopalnych. Cechą tego rodzaju podnośników mają też być niewielkie wymiary i wynikająca z tego wysoka zwrotność. Liczy się też ograniczenie kosztów eksploatacji, a przede wszystkim skrócenie czasu amortyzacji zakupionych podnośników. 

Wielofunkcyjny napęd

Zaletą eWorkera (i następnych podnośników „Generacji 0”), ma być też napęd, który tak samo dobrze sprawdzi się przy pracach w terenie, w zamkniętych pomieszczeniach i w otoczeniu wymagającym ograniczenia wpływu na środowisko. Podnośniki „Generacji 0” mają mieć możliwość poruszania się po drogach publicznych i holowania przyczep. 
Inżynierowie Firmy Merlo zapewniają, że koncepcję i konstrukcję podnośników „Generacji 0” stworzono na nowo, od podstaw i w oparciu o napęd elektryczny. eWorker zyskał  możliwość niezależnej pracy przez cały dzień roboczy. Jego kompaktowa konstrukcja ma wymiary zbliżone do typowych parametrów wózka przemysłowego. 

Na dwa i na cztery koła 

eWorkera wyposażono w ramię teleskopowe, 4 izodiametryczne koła, z napędem, o wymiarach pozwalających na pracę nie tylko w zamkniętych pomieszczeniach, ale w terenie np. dla branży rolniczej i budowlanej. Producent proponuje też dwie odmiany eWorkerów: z napędem na dwa lub na cztery koła. 

Przy czym modele 2WD opracowano dla zwiększenia autonomii maszyny, przy maksymalnych gabarytach w fazie kierowania zaledwie 2850 mm, a to dzięki kątowi skrętu sięgającemu 85°. 
Natomiast modele 4WD zapewniają maksymalną wydajność pod względem przełożenia, tak aby zapewnić optymalną przyczepność na każdej nawierzchni. Nawet podczas jazdy w terenie. 
Na uwagę zasługuje też schemat przełożenia podnośników, który przewiduje dwa przednie silniki elektryczne, po jednym na każde koło, w modelach 2WD i dołożenie trzeciego tylnego silnika elektrycznego, umieszczonego pionowo i połączonego kołnierzowo z tylną osią, dla modeli 4WD. 

Stabilny i zwrotny

eWorker odznacza się też dużym obniżeniem środka ciężkości i wysoką stabilnością ruchu i pracy. Wysoko oceniana jest też zwrotność podnośników, co wynika z dużego kąta skrętu tylnych kół napędowych. Zastosowano tu także elektroniczne sterowanie napędem, co zapewnia prawidłową prędkość wszystkich czterech kół bez poślizgu. Kolejna cecha tych podnośników to automatyczne włączanie blokady elektronicznego mechanizmu różnicowego oraz hamowanie regeneracyjne. Wszystkie powyższe zalety przekładają się na zmniejszenie zużycia energii i na wzrost przyczepności w terenie.

Wspomaganie teleskopowego ramienia

Natomiast czwarty silnik elektryczny, połączony z pompą hydrauliczną typu Load Sensing, umożliwia dowolny ruch ramienia teleskopowego. Zadbano tu także o zwiększenie wydajności energetycznej, a to dzięki elektronicznej jednostce sterującej, która zarządza obrotami silnika elektrycznego oraz  przepływem oleju w rozdzielaczu hydraulicznym. 

Widły, szufle, haki

Konstrukcja podnośnika eWorker pozwala na wykorzystanie szerokiej gamy akcesoriów, takich jak: widły, widły pływające i z przesuwem bocznym, różnego rodzaju szufle, osprzęt do ładunków zawieszonych (jak np. haki podnośnikowe, wysięgniki z hakiem lub wciągarką), sprzęt do innych zastosowań specjalnych (jak np. łyżki mieszające i zamiatarki). Możliwe jest też użycie wysięgnikowej  platformy roboczej z samobieżnym ruchem na wysokości. eWorkery dostępne będą z kabiną otwartą i zamkniętą, z różnego rodzaju wyposażeniem opcjonalnym (jak np. ogrzewanie lub niezależna amortyzacja wysięgnika teleskopowego B.S.S.). W efekcie mogą być dopuszczone do ruchu drogowego zarówno jako maszyna robocza lub jako ciągnik. Do zastosowań w specjalnych środowiskach pracy (np. chłodniach), dostępne jest też wyposażenie w formie podgrzewanej przedniej szyby i podgrzewanego fotela kierowcy. 

Źródło i foto: materiały Grupy Merlo

Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x