poniedziałek, 27 maja, 2024
spot_imgspot_img

Zanieczyszczenie wód. Komisja Europejska planuje rozszerzyć dyrektywę azotanową

spot_img

Raport wydany przez Komisję Europejską ostrzega, że ​​azotany nadal powodują szkodliwe zanieczyszczenie wód UE. Wdrażanie dyrektywy azotanowej w ciągu 30 lat doprowadziło do ogólnej poprawy jakości wody w UE. Tempo zmian nie jest jednak wystarczające. 

Przenawożenie niesie konsekwencje ekonomiczne

W latach 2016–2019 we wszystkich państwach członkowskich 14,1% wód podziemnych nadal przekraczało limit stężenia azotanów ustalony dla wody pitnej. Zgodnie z ustaleniami, wody zgłoszone jako eutroficzne w UE obejmują 81% wód morskich, 31% wód przybrzeżnych, 36% rzek i 32% jezior.

Nadmierna ilość azotanów w wodzie jest szkodliwa zarówno dla zdrowia ludzkiego, jak i dla ekosystemów, gdyż powoduje niedobór tlenu i eutrofizację. Azotany pochodzące z nawozu naturalnego i nawozów nieorganicznych są od dziesięcioleci głównym źródłem zanieczyszczenia wody w Europie. Około połowa azotu w nawozie i oborniku stosowanych w Europie przenika do otaczającego środowiska. Z ekonomicznego punktu widzenia oznacza to utratę potencjalnych korzyści po stronie rolników w wysokości około 13-65 mld euro rocznie. Łączne koszty środowiskowe spowodowane wspomnianym przenikaniem reaktywnego azotu szacuje się w Europie na 70-320 mld euro rocznie, co znacznie przewyższa koszty ograniczenia zanieczyszczenia u źródła.

Egzekwowanie zanieczyszczenia u źródła

Strategia „Od pola do stołu” i strategia na rzecz bioróżnorodności są kluczowymi inicjatywami przewidzianymi w Europejskim Zielonym Ładzie które wyznaczają cel zmniejszenia o połowę straty składników pokarmowych do 2030 r.  KE poinformowała, że w 2022 r. opracuje plan działania dotyczący zintegrowanego zarządzania składnikami odżywczymi bazujący na zerowym zanieczyszczeniu. Ma to pomóc w koordynacji wysiłków i rozwiązaniu problemu zanieczyszczenia składnikami odżywczymi u źródła. 

Nowe rozporządzenie w sprawie produktów nawozowych ma ukazać się w lipcu 2022 r. Zakres obecnego rozporządzenia ma ulec rozszerzeniu z nawozów czysto nieorganicznych na nawozy organiczno-mineralne i organiczne, torując drogę do wprowadzania tych przetworzonych nawozów organicznych na rynek wewnętrzny UE. 

źródło: eur-lex.europa.eu
Zdj:unsplash

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x