czwartek, 13 czerwca, 2024
spot_img

Polagra Premiery 2020: jakie maszyny będą prezentowane?

spot_img

Na odbywających się w cyklu dwuletnim Międzynarodowych Targach Rolniczych Polagra-Premiery w dniach od 17 do 19 stycznia 2020 będzie można oglądać najnowsze ciągniki i maszyny towarzyszące. Wśród nich znajdzie się 20 laureatów kategorii „Maszyny, urządzenia, aplikacje i produkty dla rolnictwa” nagrodzonych w konkursie Złoty Medal MTP.| Krzysztof Grzeszczyk

Międzynarodowe Targi Rolnicze Polagra-Premiery otworzą kolejny sezon wystaw w branży rolniczej. Zwiedzający targi będą mieli okazję obejrzeć najnowsze maszyny i urządzenia rolnicze. Organizatorzy dla zwiedzających przygotowali bogatą ofertę sprzętu rolniczego. Nie zapomniano o różnorodnych programach i wydarzeniach towarzyszących. Obejmują one konferencje tematyczne, m.in. panel techniczny i uprawowy, który odbędzie się przed południem w piątek 17 stycznia. Będą także inne atrakcje, tj. konkurs z nagrodami o wartości ok. 50 000 zł. To wszystko z pewnością przyczyni się nie tylko do niezapomnianych wrażeń, ale również do pogłębiania wiedzy, która jest niezbędna w prowadzeniu każdego gospodarstwa.

 

Nagrodzeni złotym medalem

W konkursie ZŁOTY MEDAL MTP nagradzane są produkty wyróżniające się innowacyjnością i wytwarzane w oparciu o autorskie rozwiązania. Grono specjalistów z branży rolniczej dokonuje oceny zgłoszonych produktów. Sąd konkursowy, pod przewodnictwem prof. dr hab. Grzegorza Skrzypczaka przyznał 37 ZŁOTYCH MEDALI MTP. W kategorii „Maszyny, urządzenia, aplikacje i produkty dla rolnictwa” przyznano 20 nagród, a w kategorii „Rośliny uprawne” – 17.

 

Podgląd pracy w telefonie

Wśród ciągników nagrodzono markę John Deere i model 8RX410. Wyróżnia go konstrukcja oparta na 4 wózkach gąsienicowych. Nie bez powodu ciągnik 8RX nazywany jest „Specjalistą od gleby” wynika to przede wszystkim z powierzchni styku z podłożem, która jest określona na 4,5 m2.  Taki parametr zapewnia nie tylko duży uciąg, ale również ochronę gleby. Pracę operatorowi ułatwią systemy rolnictwa precyzyjnego. Jego rola sprowadza się do obserwowania pracy maszyny towarzyszącej z pozycji fotela.

Kolejne złoto przypadło dla interfejsu DataConnect. Rozwiązanie to pozwala na wymianę danych telematycznych , może to  być m.in. położenie ciągnika, prędkość robocza, poziom paliw i inne. Dane te rolnik może zbierać z kilku marek ciągników. Wystarczy włączyć platformę np. 365FarmNet, gdzie można obserwować i analizować pracę traktorów takich marek jak Case IH, Claas, John Deere, New Holland i Steyr.

Wśród kombajnów nagrodzono drugą generację Lexion 6000/5000. Maszyny łączą zalety bębna przyspieszającego, bębna młócącego, separatora i odrzutnika. Wszystkie bębny są synchronizowane, co pozwala na równomierny przepływ materiału i oszczędność energii. Jednostka napędowa pracuje na bardzo niskich obrotach i jest wyposażona w system Dynamic Power, co gwarantuje niskie zużycie paliwa. Dla maksymalnego wykorzystania możliwości kombajnu można go wyposażyć w system Cemos Automatic, który sam zmienia ustawienia zespołów roboczych w zależności od warunków zbioru.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Dopłaty do krów i świń 

Prasy zwijające

Skoro mowa o sprzęcie żniwnym to z pras zwijających Złoty Madal MTP przyznano serii pras zmiennokomodowych VB 7100 firmy Kuhn. Wyznacza ona nowy standard zwijania bel. Oferuje wysoką wydajność nawet do 30 t/godz. i duże zagęszczenie beli do 140 kg/m3 dla słomy. Do wyboru są modele VB 7160-7190 Opticut 14, z 14 nożami tnącymi, gdzie teoretyczną długość cięcia określono na 70 mm. Natomiast modele VB 7160-7190 Opticut 23 posiada 23 noże tnące i tnie zbierany materiał na odcinki o długości 45 mm. Różnice są w wielkości beli. Modele VB 7160 zwijają bele o średnicy od 0,8 do 1,6 m, a VB 7190 od 0,8 do 1,85 m. Bela obwiązywana jest siatką. Podbieracz ma szerokość 2,3 m. Natomiast rolka zagęszczająca z nim współpracująca średnicę 217 mm. Komorę zwijania stanowią 4 pasy i 3 walce. Obsługa maszyny może być realizowana z terminala Isobus ciągnika lub sterownika CCI 50 albo CCI1200.

Na miano Złotego Medalu MTP zasłużyła również prasa zwijająca Krone VariPack. Jest ona dostępna w dwóch wariantach. VariPack V165 XC, która może zwijać bele o średnicy od 0,8 do 1,65 m. Natomiast VariPack V 190 XC Plus ma komorę pozwalającą na zwijanie beli o średnicy od 0,8 do 1,9 m. Komorę zwijania tworzą cztery pasy o szerokości 275 mm. Warto dodać, że pracują one z prędkością 130 m/min co ma zapewnić wysokie zagęszczenie suchej słomy czy też siana. Stopień zgniotu rdzenia można regulować w trzech strefach z terminala. Tylną klapę można otworzyć i zamknąć w czasie 5 sekund. W celu zwiększenia wydajności i poprawy komfortu obsługi prasa może pracować w trybie automatycznym polegającym na podaniu siatki, jej odcięciu oraz otwarciu i zamknięciu tylnej komory. Prasa ma bezkrzywkowy podbieracz Easy Flow o szerokości 2150 mm. W dalszej części pracuje rotor współpracujący z 26 nożami. Odległości między nimi to 42 mm. Ilość pracujących noży można łatwo dostosować do rodzaju zbieranego materiału. Bele obwiązywane są siatką. W standardzie są montowanie koła z oponami o rozmiarze 500/55-20, a opcjonalnie o rozmiarze 500/60 R22.5 i 600/50 R22.5.

 

Opryskiwacze polowe

Z opryskiwaczy na Złoty Medal MTP zasłużył przyczepiany Heron 5027 z firmy Unia. Maszyna ma polietylenowy zbiornik o pojemności 5000 l i belkę polową o szerokości roboczej 27 m z możliwością redukcji do szerokości 21 metrów. Układ cieczowy zasila pompa o wydajności 400 l/min. Opryskiwacz ma system cyrkulacji cieczy sterowanej pneumatycznie, a także w nocne oświetlenie belki polowej LED. Zawory sterujące zostały zgrupowane w ergonomiczny sposób. Wszystko zasłania osłona, która chroni rozwadniacz i zawory przed zabrudzeniami. Sprzęt obsługiwany jest za pośrednictwem sterownika w technologii ISOBUS. Sterownik umożliwia oprysk automatyczny, na podstawie sygnału GPS, a także rozbudowę o jazdę równoległą i zmienne dawkowanie nawozów płynnych i ŚOR. Opryskiwacz można agregatować z ciągnikiem poprzez amortyzowany dyszel. Do wyboru jest opcja zaczepiania na górny lub dolny zaczep ciągnika. Opryskiwacz wyposażono także w skrętną oś, która jest sterowana za pomocą żyroskopu.

 

Kolejny nagrodzony opryskiwacz to zawieszany model Mega z firmy Hardi. Maszynę wyposażono w zbiornik cieczy roboczej o pojemności 2200 l, a zbiornik na czystą wodę ma pojemność 240 l. Belka polowa może mieć szerokość od 18 do 28 m. Na uwagę zasługuje system QiuckHitch do szybkiego agregatowania maszyny. Łatwiej podłączyć wałek przegubowo-teleskopowy, przewody hydrauliczne i elektryczne. Następne ważne wyposażenie to system zawieszenia pneumatycznego opryskiwacza. Sprawdza się to nie tylko w polu, ale również w pracach transportowych. Poza tym jest system ISOBUS, komputer HC 9600, nowy system zarządzający SmartCom, system rozrządu cieczy SmartValve, system zarządzania cieczą DynamicFluid 4 i funkcje precyzyjnego rolnictwa zintegrowane z pozostałymi maszynami w gospodarstwie.

 

Sprzęt uprawowy

Ze sprzętu uprawowego nagrodzono agregat uprawowo-siewny Namyslo FLYY 300. Wyróżnia go  szeroka skrzynia zasypowa. Za uprawę gleby odpowiada sekcja talerzowa. Nasiona są podawane ze skrzyni do podwójnych redlic talerzowych pneumatycznie.

Kolejne wyróżnienie otrzymał agregat do uprawy pasowej Mzuri Pro-Til. Jest to technologia jednego przejazdu, gdzie gleba jest spulchniana pasowo, aplikowany jest nawóz, następnie gleba jest zagęszczana i wysiewane są nasiona. Zapewnia to równomierne wschody i dobry rozwój roślin. Najważniejszą właściwością unikalnej konstrukcji Mzuri Pro-Til jest to, że cała masa maszyny jest równomiernie rozłożona na wszystkie uprawiane pasy, co  jest bardzo ważne dla zapewnienia powtórnego zagęszczenia spulchnionej gleby w celu likwidacji przestrzeni powietrznych.

Nagrodę otrzymała także maszyna do zbierania kamieni Husarya SCS-100. Sprzęt zbiera kamienie za pomocą podwójnych rotorów z głębokości do 20 cm. Na wyposażeniu jest również bębnowy system separacji kamieni od zanieczyszczeń. Zbiornik ma pojemność 3 m3, a wysokość wyładunku określono na 3,5 m.

 

Zwrotne ładowarki

Wielofunkcyjna ładowarka przegubowa AVANT 860i, zaliczana jest do jednego z dwóch na największych i najmocniejszych modeli wszechstronnych ładowarek teleskopowych, produkowanych przez Avant Tecno Oy. Udźwig określony jest na blisko 2 t, a wysokość podnoszenia na 3,5 m. Maszyny serii 800 ważą 2,5 tony, mierzą 1,5 metra szerokości, 3,4 metra długości i 2,2 metra wysokości.

Ładowarka teleskopowa Manitou MLT 420 to utlrakompaktowa maszyna. Sprzęt mierzy niespełna 2 m wysokości, szerokość 1,49 m. Wysokość podnoszenia jest określona na 4,35 m, a maksymalny udźwig na 2 t. Do napędu zastosowano silnik Kubota o mocy 57 KM.

 

Z pozostałych maszyn komisja nagrodziła Złotym Medalem MTP  nową serię wozów paszowych Alimamix EVOLUTION PRO z Przedsiębiorstwa Produkcyjno-Handlowo-Usługowego A-LIMA-BIS Sp. z o.o. Zbudowano ją z myślą o jeszcze bardziej ekonomicznej i efektywnej pracy oraz o wygodzie użytkowania. Zastosowane innowacyjne rozwiązania konstrukcyjne w budowie kosza, wysypu oraz taśmy, pozwalają na skrócenie cyklu pracy związanego z przygotowaniem TMR o średnio 8%. Przekłada się to na znaczące oszczędności w zużyciu paliwa, rocznie sięgające nawet do 180 l. Kompaktowa budowa, regulowany, odwracany dyszel z pełnym zakresem mocowania zaczepu, wygodna stopnica, wyświetlacz wagowy z promieniem regulacji niemal 270° poprawiają komfort pracy.

Skoro jesteśmy przy produkcji zwierzęcej to warto zwrócić uwagę na zdalny system monitorowania pracy rozdrabniacza polowego Kuhn CONNECTED SHREDDER, którą oferuje firma NOBILI S.p.A. Jest to aplikacja na telefon komórkowy z systemem Android/IOS, która monitoruje podstawowe parametry pracy rozdrabniacza. Informuje ona alarmem w przypadku przekroczenia progów obrotów wirnika, temperatury oleju, wibracji rotora oraz zasugeruje rutynową konserwację w oparciu o ogólny stan maszyny. Rozwiązanie to pozwoli zredukować koszty użytkowania rozdrabniaczy i wyeliminuje przestoje.

Agrirepel Wrap to folia do owijania bel, którą produkuje firma HATHOR Sp. z o.o. Zawiera ona nietoksyczny dodatek pozwalający na odstraszanie ptaków i gryzoni. Posiada certyfikat Europejskiej Agencji Chemikaliów, udowodniono, że jest ekologiczna, łatwa w użyciu i wydajna.

 

Aplikacje i programy

eAgronom to program, który ułatwia zarządzanie gospodarstwem, pracownikami i polami. Dostępny jest online przez komputer i jako aplikacja mobilna. Umożliwia rolnikom wgląd w działanie ich gospodarstwa z dowolnego miejsca. Najważniejsze funkcje to m.in.: karty pól, ewidencja i plan nawożenia azotem (zgodne z Dyrektywą Azotanową), planowanie ŚOR i zabiegów, magazyn i budżet.

 

Moduł serwisu SatAgro wspierający precyzyjne badanie gleb oraz nawożenie na podstawie zasobności i zdjęć satelitarnych. Moduł pozwala podzielić pole na strefy pobrania prób, dostosowane do faktycznej zmienności siedliska, na podstawie jednego lub kilku zdjęć satelitarnych. Strefy można wyeksportować, również w formacie kompatybilnym z GPS, aby ułatwić pobranie prób w terenie. Wyniki analiz można przekształcić na mapy nawożenia.

Z pozostałych rozwiązań nagrodzono teledetekcyjny system wspomagania hodowli roślin i doświadczalnictwa polowego. Jest to kompleksowe rozwiązanie wspomagające optymalną, najbardziej jednorodną lokalizację zakładanych ścisłych doświadczeń polowych. System wskazuje lokalizację, która zmniejsza bezpośredni wpływ zmiennych warunków glebowych na wyniki zakładanych doświadczeń polowych. Poza  tym pozwala na zdalne, bezinwazyjne pozyskiwanie danych pomiarowych dotyczących roślin i gleby za pomocą dronów. Informacje zebrane w sposób zaplanowany i uporządkowany poprzez zastosowanie szeregu kamer multispektralnych umożliwiają precyzyjną analizę szeregu zmierzonych cech i indeksów roślinnych (2D) oraz precyzyjne pomiary danych przestrzennych (3D).

UNIFORM Agri to oprogramowanie do zarządzania stadem bydła mlecznego, skoncentrowane nie tylko na codziennej administracji zdarzeń, ale również na podejściu analitycznym. Główną zaletą oprogramowania jest różnorodność we współpracy z innymi systemami wykorzystywanymi w gospodarstwie. UNIFORM Agri może połączyć się z niemal wszystkimi stacjami paszowymi, miernikami aktywności oraz robotami i halami do doju.

 

Łatwe prowadzenie

Matrix 430VF to prosta w obsłudze nawigacja firmy TEEJET TECHNOLOGIES, którą przygotowano do pracy w sadzie, jagodnikach czy winnicach. Do tej pory wykonywanie zabiegów związane było z dużym stresem, który wynikał z konieczności ciągłego liczenia rzędów oraz kontrolowania toru jazdy. Nawet najbardziej doświadczeni kierowcy mieli z tym problem, zwłaszcza przy zabiegach wykonywanych w nocy. Nowy nawigator sprawi, że praca będzie bardziej wydajna i mniej stresująca.

 

Złote rośliny czyli medaliści Polagra Premiery

Joanna Trzymkowska
Joanna Trzymkowska
Z rolnictwem związania jestem od najmłodszych lat. Swoje pierwsze doświadczenia zdobywałam w rodzinnym gospodarstwie. Skończyłam studia rolnicze i dalej rozwijam rolnicze pasje.

Napisz komentarz

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników