czwartek, 22 lutego, 2024

Podwyżki emerytur, rent i świadczeń KRUS!

spot_img

W wyniku zmian podatkowych wprowadzonych od 1 stycznia 2022 roku, rolnicze emerytury i renty oraz rodzicielskie świadczenia uzupełniające, o wartościach z przedziału od około 484 zł do 2.500 zł miesięcznie, wypłacane są w kwotach wyższych niż w 2021 r. Przy czym, dotyczy to około 98% wszystkich wypłacanych przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego świadczeń emerytalno-rentowych. 

Do 484 zł bez zmian

Przy okazji KRUS informuje też, że emerytury i renty w kwotach nieprzekraczających 484 zł miesięcznie, w praktyce wypłacane głównie osobom otrzymującym część świadczenia (z uwagi na niezaprzestanie prowadzenia działalności rolniczej), od 1 stycznia br. pozostają w dotychczasowej wysokości.

Od 4 920 zł obniżka? 

Natomiast świadczeniobiorcy KRUS uprawnieni do emerytur i rent w kwotach powyżej 4.920 zł a nieprzekraczających  12.800 zł miesięcznie (czyli około 0,1% ogółu uprawnionych), w styczniu otrzymają świadczenia nieco niższe niż w 2021 r. KRUS podkreśla jednak, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 7 stycznia 2022 r. w sprawie przedłużenia terminów poboru i przekazywania przez niektórych płatników zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych, zmieniającego technikę poboru zaliczek na podatek dochodowy, Kasa przeliczy wysokość zaliczki potrąconej takim osobom i w lutowych terminach płatności świadczeń emerytalno-rentowych, otrzymają one zwrot nadpłaty podatku za miesiąc styczeń. 
Ponadto, od lutego br., od takich świadczeń emerytalno-rentowych KRUS potrącać będzie zaliczkę na podatek dochodowy oraz składkę na ubezpieczenie zdrowotne, na zasadach obowiązujących do końca 2021 r. 

Podwyżki dla 98% uprawnionych!

KRUS informuje też, że w efekcie nowych rozwiązań, około 98% osób uprawnionych do rolniczych emerytur, rent oraz rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego, otrzyma świadczenia w kwotach wyższych, a około 2% osób w dotychczasowej wysokości.

Źródło: KRUS
Foto: Pixabay 

spot_img
Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x