środa, 29 maja, 2024
spot_imgspot_img

USDA tnie prognozy zbiorów kukurydzy w Ameryce Południowej

spot_img

Według styczniowych prognoz Amerykańskiego Departamentu Rolnictwa (USDA) z 12-go stycznia, sezon 2021/22 przyniesie poprawę światowego bilansu kukurydzy, ale dalszy spadek światowych zapasów pszenicy (r/r).

W tym miejscu trzeba zauważyć, że ostatnia prognoza przyniosła korzystniejszy, niż miesiąc wcześniej, obraz globalnego rynku pszenicy przy nieco mniej korzystnym bilansie zbóż – razem.

W stosunku do grudniowych prognoz spadła o niespełna 2 mln ton światowa produkcja zbóż, w tym sezonie, do rekordowych 2788,5 mln ton. W podobnym zakresie obniżona została również konsumpcja (do 2791,7 mln ton), ale korekta w dół (o 1,5 mln ton) zapasów początkowych ziarna (końcowe dla sezonu 2020/21) przełożyła się na taki właśnie spadek oczekiwanych zapasów zbóż na koniec obecnego sezonu.

Zapasy zbóż razem na koniec tego sezonu prognozowane są na 794,1 mln ton, w porównaniu do 797,3 mln ton – sezon wcześniej i aż 814,4 mln ton w sezonie 2019/20.

Kukurydza USA – USDA podniósł krajową produkcję o 1,3 mln ton i o 2 mln ton konsumpcję (biopaliwa). Duża korekta w dół eksportu (prawie 2 mln ton) zdecydowała o poprawie bilansu kukurydzy w USA. Zapasy końcowe amerykańskiej kukurydzy podniesiono (w stosunku do grudnia) do 39,1 mln ton i będą wyższe o 1/4 w ujęciu rocznym.

Kukurydza świat – W skali globalnej prognoza zbiorów kukurydzy spadła o niespełna 1,8 mln ton do 1208,7 mln ton (nadal rekord). Wyższa w tyn miesiącu produkcja w USA i na Ukrainie została z nawiązką zniwelowana przez cięcie oczekiwanych zbiorów w Ameryce Południowej (-3,5 mln ton) i minimalną obniżkę w Meksyku. Korekta w górę zbiorów dotyczyła Ukrainy (+2 do rekordowych 42 mln ton) i USA (+1,3 do 383,9 mln ton).

Światowe spożycie kukurydzy szacowane jest na również rekordowe 1193,1 mln ton (symboliczny wzrost od grudnia). 

Oczekiwane światowe zapasy na koniec sezonu obniżone zostały o 2,5 mln ton (m/m) do 303,1 mln ton, ale wciąż powinny być o prawie 4% wyższe niż w sezonie 2020/21.

Pszenica USA – W bilansie USA obniżony został lekko eksport i konsumpcja pszenicy (m/m), coskutkowało korektą w górę o blisko 1 mln ton (do 17,1 mln ton) amerykańskich zapasów na koniec tego sezonu. Nadal jednak zaktualizowane zapasy będą aż o 1/4 niższe w porównaniu z poprzednim sezonem.

Pszenica świat – Światowy bilans pszenicy poprawił się w styczniowej prognozie USDA. Korekta w górę globalnej produkcji pszenicy wyniosła skromne 0,7 mln ton (+2,6 mln ton w grudniu) do rekordowych 778,6 mln ton. Jednocześnie o 0,8 mln ton obniżono zapasy początkowe i o blisko 2 mln ton spożycie (do 787,5 mln ton). Stąd o 1,8 mln ton, do 280 mln ton podniesiono oczekiwane na koniec tego sezonu zapasy pszenicy. Jeśli prognoza się sprawdzi, to będą one (zapasy) o 3,0% (-8,9 mln ton) niższe niż na zakończenie minionego sezonu. Spadek zapasów (r/r) dotyczy największych eksporterów pszenicy.

Andrzej Bąk
Źródło: USDA

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze. Agro Wydawnictwo powstało w styczniu 2016 roku i od tego czasu regularnie przekazuje polskim rolnikom wiedzę ułatwiającą prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa. Każdego roku Magazyn Agro Profil uczestniczy w wielu wydarzeniach branżowych - między innymi Agro Show, Agro Tech Kielce, Polagra Premiery, Agro-Park, Targi Książki i wielu innych. Wydawnictwo współpracuje z wieloma pracownikami naukowymi takich placówek jak np. Instytut Ochrony Roślin, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu czy też Politechniki Bydgoskiej.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x