czwartek, 21 października, 2021
spot_img

Paszporty dla żywności?

-REKLAMA-spot_img
-REKLAMA-spot_img

Powstał pierwszy w Polsce i innowacyjny w skali Świata prototyp systemu informatycznego pozwalający na identyfikację żywności w kluczowych etapach jej produkcji i rozprowadzania. Ostatecznie system służyć ma do śledzenia drogi produktów w łańcuchach dostaw żywieniowych od pola do stołu. W finalnej wersji, użytkownik (tj, rolnik, producent, pośrednik, konsument czy urzędnik w ramach kontroli), po wprowadzeniu oznaczenia konkretnego produktu rolno-spożywczego, będzie mógł zyskać informację na temat jego drogi, czasu transportów, przechowywania i obecnych właściwości.

Potrzeby małych i wielkich

Projekt to także odpowiedź na potrzeby przetwórców, dostawców żywności i sieci zajmujących się handlem spożywczym zainteresowanych wzrostem skuteczności i przejrzystości działania łańcucha dostaw. Także mali i średni producenci rolni potrzebują stałego dostępu do najnowszych rozwiązań technologicznych na równych zasadach jak duże podmioty.

Wiarygodna informacja 

Polski autorski projekt pn.Paszportyzacja polskiej żywnościwpisuje się w światowy trend zmierzający do zapewnienia wiarygodniej informacji o produkcie żywnościowym z uwzględnieniem jego pochodzenia, jakości oraz zabiegów jakim ten produkt został poddany. Dodajmy, że warsztaty nad projektem trwały od września 2020 roku do lutego 2021 roku. 

Test na ziemniakach i mięsie

Kolejnym krokiem będzie test systemu na rynkach: ziemniaka, wołowiny i wieprzowiny. Wdrażanie systemu poprzedzą wstępne konsultacje z udziałem handlowców i odbiorców. W pracach nad paszportyzacją żywności uczestniczą przedstawiciele Ministerstwa Rolnictwa, instytucji obsługujących rolnictwo i rolnicze federacje branżowe. 

Źródło: KOWR
Foto: Pxabay
 

-REKLAMA-spot_imgspot_img
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Śledź nas

23,796FaniLubię
593ObserwującyObserwuj
8,830SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x