piątek, 8 grudnia, 2023
spot_img

Ostatnia szansa na preferencyjne pożyczki dla gmin w 2021 roku

spot_imgspot_img

Pożyczki, o bardzo preferencyjnym oprocentowaniu, można przeznaczyć na finansowanie budowy lub modernizacji: placówek oświatowych, sieci i stacji wodociągowych, systemu zbiorowego odprowadzania i oczyszczania ścieków, dróg gminnych oraz powiatowych, a także przedsięwzięć w zakresie odnawialnych źródeł energii. 

Do programu mogą zgłaszać się gminy i powiaty, które zamierzają realizować inwestycje infrastrukturalne na terenach wiejskich (na wsi i w miastach do 20 tys. mieszkańców). Pożyczki, których maksymalna wysokość wynosi 1,5 mln zł, są udzielane na okres do 5 lat, włączając w to 12-miesięczny okres karencji w spłacie kapitału. Przy realizacji inwestycji nie jest wymagany wkład własny – pożyczki mogą służyć finansowaniu 100% kosztów zadania inwestycyjnego brutto. Wyróżniają się one m.in. bardzo niskim, wynoszącym jedynie 2,5% oprocentowaniem oraz brakiem jakichkolwiek kosztów oraz opłat pośrednich – prowizji, marży itp.  

– To już ostatnia edycja naszego flagowego programy skierowanego do samorządów w 2021 roku. Do tej pory skorzystało z niego blisko 300 pożyczkobiorców, a środki te przyczyniły się dotychczas m.in. do wybudowania ponad 355 km dróg, 56 obiektów oświatowych oraz 38 inwestycji wodno-kanalizacyjnych. Mogą być one zaciągane bez konieczności stosowania procedury przetargowej. Tym samym środki można pozyskać w krótszym czasie i taniej, mogą być również one wykorzystane przez samorządy jako wkład własny lub pomostowe finansowanie inwestycji do czasu uzyskania środków unijnych lub krajowych – dodaje Krzysztof Podhajski, prezes zarządu Fundacji Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej.

Środki finansowe pozyskane w ramach programu SPP mogą zostać przeznaczone na budowę 
i modernizację: placówek oświatowych, sieci oraz stacji wodociągowych, systemów zbiorowego odprowadzania i oczyszczania ścieków, dróg gminnych i powiatowych, a także przedsięwzięć w zakresie odnawialnych źródeł energii. Od 2011 roku, w ramach dwudziestu dziewięciu edycji Samorządowego Programu Pożyczkowego, Fundacja EFRWP udzieliła blisko 300 pożyczek na łączną kwotę ok. 166 mln zł.

Wnioski w ramach XXX edycji konkursu wniosków Samorządowego Programu Pożyczkowego można składać w terminie od 4 do 29 października 2021 roku za pośrednictwem strony internetowej Fundacji:http://efrwp.pl/samorzady/samorzadowy-program-pozyczkowy

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x