sobota, 20 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Osądzono właściciela słynnych zakładów mięsnych!

spot_img

Zakończyło się śledztwo prowadzone wobec Zakładów Mięsnych „Zbyszko”. Prokuratura Okręgowa w Łodzi postawiła zarzuty pięciu osobom, w tym 62-letniemu właścicielowi upadłej firmy Zbigniewowi K. Oszustwa jakich dokonała spółka opiewały na kwotę ponad 23 mln zł. 

Rodzinna firma

Zakłady Mięsne „Zbyszko” powstały jako rodzinna firma w latach 90. Na początku były niewielką spółką, która z czasem rozwinęła się w wielkiego producenta mięsa i wędlin. Serce firmy znajdowało się w Bedoniu obok Łodzi, ale jej wyroby znane były o wiele dalej. Nie tak dawno, bo trzy lata temu zakłady miały 48 sklepów w centralnej Polsce. Przedsiębiorstwo zajmowało się zarówno sprzedażą detaliczną, jak i hurtową. Słynne zakłady już nie funkcjonują. Serwis biznesinfo.pl podaje, że sąd ogłosił upadłość układową przedsiębiorstwa w 2019 r. I to mógłby być koniec historii jednak na jaw wyszły oszustwa opiewające na sumę 23 ml zł!

Właściciel Zakładów Mięsnych Zbyszko oskarżony

Zakończyło się właśnie trwające ponad rok śledztwo w sprawie producenta mięsa i wędlin, Zbigniewa K. Prokurator Krzysztof Kopania, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Łodzi, poinformował w komunikacie prasowym, że do Sądu Okręgowego w Łodzi skierowano akt oskarżenia wobec właściciela „Zbyszko”. Zarzuty dotyczą głównie oszustw na szkodę kilkuset pokrzywdzonych i łączną kwotę przeszło 23 mln zł. Śledztwo rozpoczęło się, gdy do Komendy Miejskiej Policji w Łodzi wpłynęły liczne doniesienia od kontrahentów przedsiębiorstwa. Konkretnie od dostawców bydła, którzy twierdzą, że nie otrzymali zapłaty. 

„Jak wynika z zebranych dowodów, zakłady nabywały bydło z odroczonym terminem płatności, nie wywiązując się z obowiązku zapłaty” – podał Krzysztof Kopania.

Dostawcy bydła stratni na 21 mln zł

Zarzucane oszustwa wobec dostawców bydła śledczy oszacowali na ponad 21 mln zł. 

„W odniesieniu do poszczególnych pokrzywdzonych są to zróżnicowane sumy, sięgające nawet 3 mln zł. Jeden z zarzutów, dotyczy także oszustwa na kwotę ponad 2 mln zł na szkodę kontrahenta z Izraela, w związku z zawarciem umowy uboju rytualnego zwierząt i dostawy mięsa” – informuje rzecznik Prokuratury Okręgowej w Łodzi.

Oskarżony właściciel zakładów dodatkowo posądzany jest o pozbywanie się majątku, aby nie spłacić wierzycieli. Zbigniew K. był właścicielem nie tylko zakładów przetwórstwa mięsnego, ale też Centrum Sportowo-Rekreacyjnego „Zbyszko” obok Łodzi. Gdy mężczyzna został aresztowany, w 2021 r. zlicytowano 35 koni i źrebiąt znajdujących się w obiekcie.

62-latkowi grozi kara pozbawienia wolności w wymiarze do lat 10. Został zatrzymany, a następnie tymczasowo aresztowany w marcu 2021 r.”. Zarzuty postawiono ponadto trzem innym osobom związanym z działalnością Zbigniewa K. To 41-letnia kobieta i dwaj mężczyźni w wieku 30 i 51 lat. Grozi im do 8 lat więzienia. Oskarżona jest także 76-letnia biegła rewident.

Źródło: money.pl

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x