poniedziałek, 22 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Okna dachowe – mini kompendium wiedzy

spot_img

Inwestorzy, którzy budują własny dom, coraz częściej decydują się na budynek z użytkowym poddaszem. Nieodłącznym elementem takiej konstrukcji są okna dachowe, montowane w połaciach dachów spadzistych.

  1. Okna dachowe PVC, aluminiowe czy drewniane – na które warto się zdecydować?
  2. Sposób otwierania okna dachowego – górne czy dolne otwieranie?
  3. Energooszczędność okien dachowych – co to oznacza?
  4. Jakie są standardy okien dachowych?
  5. Na co koniecznie zwrócić uwagę przed zakupem okna dachowego?

Nowoczesne okna połaciowe spełniają najwyższe standardy, stawiane nie tylko przez przepisy budowlane, ale również wymagania użytkowników. Są funkcjonalne, bez problemu umożliwiają przewietrzenie poddasza, a także zapewniają widok na zewnątrz i bezpieczeństwo.

Okna dachowe PVC, aluminiowe czy drewniane – na które warto się zdecydować?

Podobnie jak w przypadku tradycyjnych okien, tak również kupując dachowe okna można wybierać spośród ich kilku rodzajów. Najpopularniejsze i najczęściej wykorzystywane są okna PVC. PVC to tworzywo sztuczne, którego skład jest dostosowany tak, aby materiał wytrzymywał duże różnice temperatur, był odporny na działanie wilgoci i nie odkształcał się pod jej wpływem. Na połaciach mocno nasłonecznionych lepiej sprawdzą się jednak aluminiowe, dachowe okna. Podstawową zaletą aluminium jest odporność na działanie wysokich temperatur oraz duże zmiany temperatury, dlatego okna z tego materiału mogą być stosowane na dachach o dużym stopniu nasłonecznienia. Jeśli inwestorowi zależy na estetycznym, naturalnym wyglądzie, powinien postawić na okna drewniane. Wybierając okna dachowe z drewna trzeba jednak szczególnie zadbać o ich konserwację, ponieważ nawet niewielkie uszkodzenia w połączeniu z wilgocią mogą doprowadzić do całkowitego zniszczenia okiennych ram.

Sposób otwierania okna dachowego – górne czy dolne otwieranie?

Podejmując decyzję o tym, jakie okna wybrać, trzeba wziąć pod uwagę funkcjonalność. Elementem, który ma na nią duży wpływ, jest lokalizacja klamki. Zwykle już na etapie projektowania domu wiadomo, czy okno będzie znajdowało się nisko czy wysoko. To ważne, ponieważ decyduje o tym, czy klamka powinna znajdować się na górze czy na dole ramy. Pierwszy sposób otwierania sprawdzi się w przypadku okien, które znajdują się stosunkowo nisko, a więc użytkownicy będą mieli do nich swobodny dostęp. Otwieranie dolne będzie lepszym rozwiązaniem, kiedy okna znajdują się wysoko lub są usytuowane w trudno dostępnym miejscu, np. nad łóżkiem lub nad biurkiem. Wybierając lokalizację klamki, trzeba więc wziąć pod uwagę nie tylko usytuowanie okna, ale również orientacyjny rozkład mebli i stref użytkowych poddasza.

Energooszczędność okien dachowych – co to oznacza?

Nowoczesne okna dachowe są nie tylko estetyczne i funkcjonalne, ale również energooszczędne. W zakresie okien dachowych energooszczędność sprowadza się głównie do wyboru odpowiedniego pakietu szybowego. Dobrym parametrem termoizolacyjności charakteryzują się okna trzy- i czteroszybowe. Między poszczególnymi szybami znajduje się gaz, najczęściej argon lub krypton. Energooszczędne okno dachowe jest też pozbawione nawiewników. Wentylacja poddasza odbywa się więc w sposób mechaniczny.

Jakie są standardy okien dachowych?

Okna dachowe najlepiej zaplanować już na etapie projektowania domu, jednak ich montaż jest możliwy również podczas remontu dachu i poddasza. Aby zapewnić mieszkańcom bezpieczeństwo użytkowe, trzeba zwrócić uwagę na standard, w jakim zostały wyprodukowane okna. Na klasę okien dachowych wpływa konstrukcja okna, systemy termoizolacji i bezpieczeństwa, w tym te antywłamaniowe. Liczy się także wybrany pakiet szybowy oraz dodatkowe wyposażenie. Jeśli w pomieszczeniach na poddaszu będą znajdować się sypialnie, warto pomyśleć o montażu rolet zewnętrznych. Takie modele pomogą nie tylko w utrzymaniu komfortu cieplnego w pomieszczeniu, ale również zapewnią możliwość regulacji nasłonecznienia.

Na co koniecznie zwrócić uwagę przed zakupem okna dachowego?

Zakup okna dachowego wiąże się z podjęciem szeregu decyzji, związanych z komfortem mieszkania i przebywania na poddaszu. Producenci ułatwiają jednak to zadanie, oferując m.in. pakiet supertrio, składający się z trzyszybowego okna, kołnierza Thermo z dodatkową izolacją oraz markizy zewnętrznej. Dużym powodzeniem cieszą się również rozwiązania bezobsługowe, np. automatyczne sterowanie roletami dachowymi. Nie można też zapomnieć o podstawowych funkcjonalnościach. Stosując okna wyłazowe można zapewnić sobie jednocześnie elementy doświetlające, jak i łatwe wyjście na dach. Tego typu rozwiązanie stosuje się głównie na dachach płaskich.

Budując nowy dom, warto zwrócić szczególną uwagę na rodzaj i funkcjonalność wybranych okien dachowych. Jak widać, wybór jest ogromny, a oferowane przez producentów rozwiązania pozwalają na dostosowanie okien do potrzeb wszystkich domowników i roli, jaką ma pełnić poddasze. Bez względu na to, czy wybór padnie na okna uchylne czy uchylno obrotowe, drewniane czy aluminiowe, najważniejsze jest bezpieczeństwo i funkcjonalność zastosowanego rozwiązania.

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze. Agro Wydawnictwo powstało w styczniu 2016 roku i od tego czasu regularnie przekazuje polskim rolnikom wiedzę ułatwiającą prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa. Każdego roku Magazyn Agro Profil uczestniczy w wielu wydarzeniach branżowych - między innymi Agro Show, Agro Tech Kielce, Polagra Premiery, Agro-Park, Targi Książki i wielu innych. Wydawnictwo współpracuje z wieloma pracownikami naukowymi takich placówek jak np. Instytut Ochrony Roślin, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu czy też Politechniki Bydgoskiej.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x