czwartek, 7 grudnia, 2023
spot_img

Obszary wiejskie włączone do wydatków publicznych?

spot_imgspot_img

Z najnowszego badania opinii publicznej na temat obszarów wiejskich Eurobarometru wynika, że większość obywateli Unii Europejskiej (UE) popiera włączanie obszarów wiejskich w decyzje dotyczące wydatków publicznych. Ankieta wykazała również, że większość respondentów stwierdziła, że kwestie środowiskowe są bezpośrednim problemem dla obszarów wiejskich w ich kraju. Ankieta przyczynia się do oceny, na jakich priorytetach powinna koncentrować się długoterminowa wizja obszarów wiejskich.

Jakich zmian oczekują mieszkańcy obszarów wiejskich?

Kluczową potrzebą obszarów wiejskich najczęściej wymienianą przez ankietowanych jest infrastruktura transportowa i połączenia (44%). Na drugim miejscu znajduje się dostęp do opieki zdrowotnej, opieki nad dziećmi lub opieki nad osobami starszymi oraz dostępność pracy/zatrudnienia/możliwości prowadzenia działalności gospodarczej, o których wspomina 27%, podczas gdy podobny odsetek (26%) wymienia infrastrukturę cyfrową. Dodatkowo większość (65%) obywateli UE uważa, że ​​kiedy UE inwestuje na obszarach wiejskich, to lokalny obszar lub region otrzymujący inwestycję powinien mieć możliwość decydowania o sposobie wydatkowania inwestycji.

Nierówność w dostępie do infrastruktury

Jeśli chodzi o obszary oddalone, od 52% do 59% odpowiada, że poruszanie się transportem publicznym w ich okolicy jest trudne lub niemożliwe . Natomiast wśród respondentów mieszkających w dużych miastach od 60% do 72% twierdzi, że „bardzo łatwo” jest dotrzeć do najbliższego supermarketu, gabinetu lekarskiego, lokalnej poczty i najbliższego dużego miasta środkami transportu publicznego. Co ciekawe pandemia sprawiła, że, jedna trzecia respondentów twierdzi, że po zniesieniu ograniczeń znacznie chętniej będzie odwiedzać obszary wiejskie w celach rekreacyjnych.

Kilka faktów o wiejskiej Europie

Z badania opinii publicznej przedstawiono również parę ciekawych danych dotyczących życia w Europie na obszarach wiejskich :

  • Obszary wiejskie zajmują ponad 341 mln ha, co stanowi 83% całkowitej powierzchni UE w 2018 r.;
  • Grunty rolne stanowią 42% (174 mln ha) całkowitej powierzchni UE, a obszary leśne i naturalne stanowią 45% (186 mln ha);
  • Chociaż obszary wiejskie są domem dla prawie jednej trzeciej jej mieszkańców, jest to populacja starzejąca się;
  • Obszary wiejskie i oddalone charakteryzują się najniższym odsetkiem ludności w grupach wiekowych poniżej 50 roku życia;
  • W UE-27 w 2018 r. średni PKB na mieszkańca w regionach wiejskich wynosił 75% średniej UE (w regionach pośrednich 88%, podczas gdy w regionach miejskich 125%);
  • W 2019 r. tylko 48 % mieszkańców obszarów wiejskich UE posiadało przynajmniej podstawowe umiejętności cyfrowe (w porównaniu do 62 % w miastach);
  • Pomimo niedawnych ulepszeń, tylko 59 % wiejskich gospodarstw domowych w UE ma szybki dostęp do Internetu, w porównaniu z 86 % we wszystkich gospodarstwach domowych UE.
  • Wśród zatrudnionych respondentów 21% twierdzi, że będzie znacznie bardziej prawdopodobne, a 16% nieco częściej będzie pracować z domu przynajmniej przez pewien czas, gdy wszystkie obecne ograniczenia Covid-19 wygasną.
  • Mniej więcej co siódmy mieszkaniec miast twierdzi, że w porównaniu z sytuacją sprzed pandemii jest bardziej skłonny rozważyć przeprowadzkę do bardziej wiejskiego obszaru (lub mniej wiejskiego dla mieszkańców wsi).

Kwestie ochrony środowiska

Jeśli chodzi o kwestie środowiskowe, niszczenie siedlisk przyrodniczych lub utrata zwierząt lub gatunków roślin jest uważana przez 65% obywateli UE za pilny i pilny problem obszarów wiejskich, podczas gdy 58% twierdzi, że wzrost temperatury lub ekstremalne zjawiska pogodowe są palącym problemem dla obszarów wiejskich. Zapytani o stosowanie pestycydów i innych chemikaliów w rolnictwie, 65% stwierdziło, że jest to palący problem dla obszarów wiejskich w ich kraju. 

Jeśli chodzi o wpływ obywateli na decyzje dotyczące ich lokalnego obszaru, zdania były podzielone. 51% stwierdziło, że ich zdanie jest znaczące natomiast 47% nie zgodziło się. Natomiast co najważniejsze w tym badaniu to fakt, że ponad połowa respondentów (78%) zgadza się, że chciałaby być bardziej zaangażowana w podejmowanie decyzji dotyczących ich okolicy.

Opublikowane niedawno przez Komisję Europejską badanie zostało przeprowadzone w dniach 9-18 kwietnia 2021 r. i objęło ponad 25 841 respondentów z 27 państw członkowskich.

Źródło: https://ec.europa.eu/
Zdj:pixabay.com

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x