sobota, 13 lipca, 2024
spot_img

Od początku listopada cena pszenicy spadła w portach o 150 zł/t

spot_img

Są dwie przyczyny tak dużych przecen. Pierwszym czynnikiem przekładającym się na niższe oferty zakupu zbóż z dostawą do portów są gwałtowne spadki notowań kukurydzy i pszenicy na giełdzie Euronext-Paryż (Matif). W okresie 1-16.11.2022 pszenica z najbliższym terminem dostawy potaniała z 352,25 do 318 eur/t. Analogiczny kontrakt na kukurydzę stracił w tym czasie na wartości 32,5 euro do 307,5 eur/t. Oznacza to 10% przecenę obu zbóż od początku listopada.

USDA podnosi swoje prognozy światowych zbiorów i zapasów pszenicy

Drugą przyczyną spadku cen oferowanych przez eksporterów jest skokowe umocnienie złotego, czyli spadek kursu dolara na rynku walutowym. W listopadzie kurs usd/pln obniżył się z 4,77 do 4,51 na zamknięciu 16-go listopada. W tym samym okresie euro potaniało tylko skromne 2 grosze do 4,69 zł za euro.

Tymczasem na rynku jest duża podaż zbóż, ponieważ zbliża się koniec roku, a więc okres większych płatności. Wszystko to wpływa na nerwowość na rynku i obniżki cen.

Tradycyjnie w tym okresie (trwają zbiory kukurydzy) najwięcej transakcji zawieranych jest na suchą i mokra kukurydzę. Cena mokrej kukurydzy aktualnie (16.11.2022) wynosi od 800 do 850 zł/t w zależności od rejonu. Za kukurydzę suchą płaci się w porcie tylko 1350 -1360 zł/t, czyli 100 zł/t mniej niż w ostatnim dniu października.

Ceny pszenicy konsumpcyjnej 14% spadły w portach do poziomu 1600 zł/t, a pszenicy 12,5% białka 1500 zł/t. Oznacza to spadek rzędu 150 zł/t w listopadzie.

Sprzedający w większości przypadków nie zaakceptowali jeszcze niekorzystnych dla nich zmian, stąd transakcji w tych cenach w zasadzie nie ma.

Ceny transakcyjne w portach i magazynach krajowych z 16.11.2022 (zł/t):

ceny-porty

Andrzej Bąk – eWGT
Źródło cen krajowych: PHU START

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze. Agro Wydawnictwo powstało w styczniu 2016 roku i od tego czasu regularnie przekazuje polskim rolnikom wiedzę ułatwiającą prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa. Każdego roku Magazyn Agro Profil uczestniczy w wielu wydarzeniach branżowych - między innymi Agro Show, Agro Tech Kielce, Polagra Premiery, Agro-Park, Targi Książki i wielu innych. Wydawnictwo współpracuje z wieloma pracownikami naukowymi takich placówek jak np. Instytut Ochrony Roślin, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu czy też Politechniki Bydgoskiej.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x