niedziela, 16 czerwca, 2024
spot_img

Nowe produkty w ofercie Agrosimex

spot_img

Wiosna to czas intensywnych zabiegów agrotechnicznych. Wiele z nich ma aspekt poprawy żyzności gleby, a do tego celu można użyć sprawdzonych produktów z oferty firmy Agrosimex. 

 

Agrosimex5 marca odbyło się spotkanie w Małej Wsi w woj. Mazowieckim na terenie kompleksu pałacowego z końca XVIII w zorganizowane przez przedstawicieli firmy Agrosimex. Krzysztof Zachaj, Dyrektor Działu Nawozów, omówił preparaty poprawiające żyzność gleby i mogące roślinom pomóc w okresach niedoboru wody. Jednym z nich jest znany od 14 lat Rosahumus, który jest pozyskiwany z leonardytów i jest oferowany w 72 krajach świata. Jest to preparat, który zawiera w swoim składzie 85% kwasów humusowych, 12% tlenku potasu i 0,6% żelaza. Dawka Rosahumusu w uprawach polowych w nawożeniu doglebowym wynosi od 3 do 6 kg/ha na 300-500 l wody na 1 ha. Natomiast w przypadku nawożenia dolistnego 250-300 g/ha. Kwasy humusowe są wydobywane z kopalni odkrywkowej węgla brunatnego w Garzeweiler w Niemczech.

 

Zatrzymać cenną wodę

– Próchnica w glebie jest bardzo istotna bowiem wpływa w największym stopniu na żyzność gleby, decyduje o życiu biologicznym, o strukturze gruzełkowatej, i to co bardzo cenne, o właściwościach sorpcyjno-buforujących. Gleby bogate w próchnicę w czasie opadów zatrzymują dużo więcej wody. Próchnica może utrzymać 5 razy więcej wody niż sama waży. Przyjmując, że na 1 ha będzie ok. 2% próchnicy jest to ok. 20-30 ton materii organicznej mnożąc to przez 5 to w warstwie ornej można zmagazynować do 100 m3 wody. Poza tym próchnica magazynuje składniki pokarmowe – mówi Krzysztof Zachaj Dyrektor Działu Nawozów.

Mniejsze straty azotu

Do płynnych nawozów stosowanych w uprawach rolniczych, warzywniczych i sadów należy CaTs-tiosiarczan wapnia, KTS tiosiarczan potasu i polifosforan amonu. Tiosiarczan wapnia poprawia strukturę gleby, ma ogromny wpływ na straty azotu. Zmniejsza straty gazowe, gdy jest stosowny razem z RSM nawet o 20-30%, poza tym zmniejsza straty wypłukiwania azotu azotanowego w głąb gleby. Produkt ten dostarcza wapń i siarkę. Poprawia podsiąkanie i pobieranie składników pokarmowych z głębszych warstw gleby. Tiosiarczan wapnia można aplikować w formie oprysku. Dawka 5-20 l/ha, 1-3 razy w sezonie. Poza tym z nawożeniem doglebowym razem z RSM, dawka 10 l/100 l RSM/ha. Oprócz tego jako nawożenia dolistne 5-10 l/ha.

Maral NPK zawiera ekstrakt z trzech alg morskich w unikalnej i opatentowanej w formie kompleksu RyZeaPlus. Dzięki zawartości czterech substancji: polisacharydów, związków odżywczych, aminokwasów i naturalnych hormonów roślinnych nawóz dostarcza uprawom składniki do prawidłowego rozwoju, co ma znaczący wpływ na wielkość i jakość plonu. Zalecane dawki przy stosowaniu dolistnym wynoszą od 0,75 do 2 l/ha. Nawóz Maral zawiera 6% azotu, 5% fosforu, 5% potasu i 1% cynku.

Nowe środki ochrony roślin

Jędrzej Pytkowski, Dyrektor Działu Marketingu i Rozwoju, przedstawił innowacyjne produkty w kategorii środków ochrony roślin. Do zwalczania drutowców, pchełki rzepakowej, śmietki kapuścianej, połyśnicy marchwianka można użyć preparat Belem 0,8 MG. Insektycyd zawiera cypermetrynę – 8 g/kg. W ziemniaku dawka wynosi 24 kg/ha. Natomiast w rzepaku, marchwi, pietruszce, selerze i pasternaku dawkę określono na 12 kg/ha. Belm 0,8 MG działa jak bariera wokół rośliny lub bulw. Preparat ma działanie kontaktowe i żołądkowe przez 4 miesiące. Paraliżuje układ nerwowy przez kontakt mikrogranulatu z insektami. W obecnym roku spodziewane jest rozszerzenie stosowania tego preparatu na kukurydzę pod kątem ochrony przed drutowcami oraz przed zachodnią stonką kukurydzianą.

Na zarazę ziemniaka jest oferowany Presidium. Zawiera on dimetomorf – 180 g/l i zoksamid 180 g/l. Zalecana dawka to 1 l/ha. Z kolei zalecana liczba zabiegów w sezonie wynosi 5. Odstępy między zabiegami określono na 7-10 dni. Karencja wynosi 7 dni.

 

Preparaty biologiczne

Agrosimex– Delfin WG zawiera substancję czynną Bacillus thuringiensis ssp. kurstaki szczep SA-11. Preparat w formie granul do sporządzania zawiesiny wodnej. Mechanizm działania – żołądkowy. Preparat ma szeroką rejestrację m.in. w jabłoni, gruszy, roślinach kapustnych, pomidorach, bakłażanie. Można go stosować na roślinach ozdobnych i winorośli. Bioinsektycyd Azatin to preparat zawierający substancję czynną – azadyrachtyna A – 26 g/l.  Jest to substancja naturalna, która jest jedną z substancji występujących w tzw. w drzewie Neem. Jest to drzewo, na którym żadnych szkodników nie ma. Jeżeli chodzi o rejestrację to preparat dostępny jest dla bardzo wielu różnych gatunków m.in. pomidora, oberżyny (pod osłonami), ogórka, cukinii, dyni, melona, arbuza i truskawki pod osłonami. Poza tym rejestracja obejmuje szpinak, sałatę, pietruszkę oraz kwiaty i rośliny ozdobne pod osłonami. Dawka to 1 – 1,5 l/ha. Preparat zwalcza m.in. mączliki, miniarki, mszycę, stonkę ziemniaczaną, wciornastki i gąsienice motyli. Azadyrachtyna wykazuje najszersze spektrum działania względem innych regulatorów wzrostu owadów – podsumowuje Jędrzej Pytkowski, Dyrektor Działu Marketingu i Rozwoju.

Krzysztof Grzeszczyk

Redakcja
Redakcja
Przygotowujemy dla Was zawsze najświeższe wiadomości z branży rolniczej. Newsy, wydarzenia, relacje, opinie. Widziałeś coś ważnego? Chcesz się z nami czymś podzielić? Napisz na adres redakcja@agroprofil.pl

Napisz komentarz

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników