czwartek, 30 marca, 2023
spot_img

Niekorzystna pogoda zatrzymała zbiory kukurydzy na Ukrainie

spot_imgspot_img

Ukraińskie zbiory kukurydzy są w tym roku mocno opóźnione z uwagi na deszczową pogodę i ostatnie opady śniegu. Według oficjalnych informacji  do 18-go listopada zebrano 12,3 mln ton kukurydzy z 2,1 mln hektarów, czyli z 50% powierzchni. Krajowi analitycy prognozowali produkcję kukurydzy na 27-28 mln ton, podczas gdy USDA spodziewa się zbiorów na poziomie 31,5 mln ton.

zbiory kukurydzy

Tymczasem wysokie koszty suszenia i niskie ceny kukurydzy na wewnętrznym rynku sprawiają, że zbiór jest nieopłacalny przy wilgotności ziarna 28-32%. Jest duże prawdopodobieństwo, że część upraw ukraińskiej kukurydzy pozostanie na zimę. Trudno zatem jest teraz oszacować ostateczną produkcję. Wydaje się jednak, że będzie ona dużo niższa wcześniejszych szacunków.

Być może przyszłe cięcie produkcji w kolejnym po USA i UE kraju będzie argumentem, który przezwycięży presję spadkową wywieraną na kukurydzę ze strony taniejącej ropy i obaw o globalny popyt.

Produkcja kukurydzy na Ukrainie w mln ton (według USDA):

Andrzej Bąk – eWGT
Źródło: Ukraińska Giełda Zbożowa, USDA

spot_img
Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x