środa, 29 maja, 2024
spot_imgspot_img

Niekorzystna pogoda zatrzymała zbiory kukurydzy na Ukrainie

spot_img

Ukraińskie zbiory kukurydzy są w tym roku mocno opóźnione z uwagi na deszczową pogodę i ostatnie opady śniegu. Według oficjalnych informacji  do 18-go listopada zebrano 12,3 mln ton kukurydzy z 2,1 mln hektarów, czyli z 50% powierzchni. Krajowi analitycy prognozowali produkcję kukurydzy na 27-28 mln ton, podczas gdy USDA spodziewa się zbiorów na poziomie 31,5 mln ton.

zbiory kukurydzy

Tymczasem wysokie koszty suszenia i niskie ceny kukurydzy na wewnętrznym rynku sprawiają, że zbiór jest nieopłacalny przy wilgotności ziarna 28-32%. Jest duże prawdopodobieństwo, że część upraw ukraińskiej kukurydzy pozostanie na zimę. Trudno zatem jest teraz oszacować ostateczną produkcję. Wydaje się jednak, że będzie ona dużo niższa wcześniejszych szacunków.

Być może przyszłe cięcie produkcji w kolejnym po USA i UE kraju będzie argumentem, który przezwycięży presję spadkową wywieraną na kukurydzę ze strony taniejącej ropy i obaw o globalny popyt.

Produkcja kukurydzy na Ukrainie w mln ton (według USDA):

Andrzej Bąk – eWGT
Źródło: Ukraińska Giełda Zbożowa, USDA

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze. Agro Wydawnictwo powstało w styczniu 2016 roku i od tego czasu regularnie przekazuje polskim rolnikom wiedzę ułatwiającą prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa. Każdego roku Magazyn Agro Profil uczestniczy w wielu wydarzeniach branżowych - między innymi Agro Show, Agro Tech Kielce, Polagra Premiery, Agro-Park, Targi Książki i wielu innych. Wydawnictwo współpracuje z wieloma pracownikami naukowymi takich placówek jak np. Instytut Ochrony Roślin, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu czy też Politechniki Bydgoskiej.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x