piątek, 24 maja, 2024
spot_imgspot_img

Negocjacje nad WPR ruszyły z miejsca

spot_img

– Z wielką satysfakcją mogę stwierdzić, że osiągnęliśmy to! – oświadczył w piątek (25 czerwca br.), Komisarz Europejski ds. Rolnictwa i Rozwoju Wsi Janusz Wojciechowski. 

Parlament i Rada w zgodzie?

Komentarz Komisarza Wojciechowskiego w mediach społecznościowych odnosi się do tego, że pod koniec ubiegłego tygodnia, po prawie 3 latach negocjacji Rada Unii Europejskiej i Parlament Europejski osiągnęły wstępne porozumienie w negocjacjach dotyczących reformy Wspólnej Polityki Rolnej (WPR) na lata 2023-2027. 

– Być może w niektórych kwestiach życzyliśmy sobie innego wyniku, ale ogólnie uważam, że możemy być zadowoleni z osiągniętego porozumienia – stwierdził w dalszej części komentarza Janusz Wojciechowski. – Mam nadzieję, że Rada ds. rolnictwa i rybołówstwa podzieli tę opinię i zatwierdzi porozumienie na naszym spotkaniu w Luksemburgu w nadchodzący poniedziałek i wtorek (28-29 czerwca br.) – dodał Komisarz Wojciechowski. 

Co dla rolników?

Nowa WPR ma kłaść większy nacisk na ochronę środowiska, zapewniać większe wsparcie dla mniejszych gospodarstw rolnych i pomagać początkującym rolnikom. Porozumienie wymaga jeszcze formalnego zatwierdzenia przez Parlament Europejski i państwa członkowskie Unii. Zanim jednak nowa WPR zawierająca rozporządzenie horyzontalne, ogólny plan strategiczny i rozporządzenie w sprawie wspólnej organizacji rynków wejdzie w życie, musi zostać formalnie zatwierdzona przez Parlament Europejski i przyjęta przez Radę. Przy czym państwa członkowskie Unii Europejskiej na przedstawienie krajowych projektów planów strategicznych do WPR, mają czas do 31 grudnia 2021 roku. Natomiast  następne sześć miesięcy to czas dla Komisji Europejskiej na dokonanie ich oceny i zatwierdzenia. Plany mają wejść w życie na początku 2023 roku. 

Czas nagli, a niepokój rolników w związku ze zmianami narasta. Główne osie dyskusji ogniskują się wokół zaniku małych gospodarstw rolnych i proekologicznych zmian w rolnictwie, które mogą być dla rolników zbyt trudne do uniesienia. 

Źródła: Komisja Europejska, Profil KE Janusza Wojciechowskiego na Twitter
Foto: Pixabay

Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x