Do 10 lipca 2023r. można ubiegać się o przyznanie dopłat z tytułu zużytego do siewu lub sadzenia materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany. Pierwotnie nabór, który rozpoczął się 25 maja miał się zakończyć 26 czerwca. Od tego roku wprowadzone zostały odrębne stawki dla ekologicznych sadzonek i ziarna.
Kto może skorzystać?
W zeszłym roku rolnicy złożyli ok. 65 tys. wniosków o dopłaty do materiału siewnego, w tej edycji na koniec czerwca bilans wynosi 40,6 tys. wniosków. Dokumenty można składać osobiście, elektronicznie lub drogą pocztową.
O dofinansowanie mogą starać się rolnicy, którzy są w ewidencji producentów lub gospodarstw. Środki przyznawane są do powierzchni gruntów ornych obsianych lub obsadzonych roślinami uprawnymi:
- zboża: jęczmień, owies (nagi, szorstki, zwyczajny), pszenica (twarda, zwyczajna, orkisz), pszenżyto, żyto;
- rośliny strączkowe: bobik, groch siewny (odmiany roślin rolniczych), łubin (biały, wąskolistny, żółty), soja, wyka siewna;
- ziemniak.
Dopłatami nie są objęte uprawy przeznaczone na przedplon lub poplon. Wsparcie ma charakter pomocy de minimis w rolnictwie.
Gdzie składać wnioski?
Wnioski można złożyć bezpośrednio w biurze powiatowym Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa właściwym ze względu na miejsce zamieszkania albo siedzibę producenta rolnego, nadać przesyłką rejestrowaną nadaną w placówce Poczty Polskiej, wysłać przez platformę ePUAP lub korzystając z usługi mObywatel na stronie gov.pl.
Źródło: ARiMR