sobota, 24 lutego, 2024

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie ogłasza konkurs „IMIĘ DLA ZWIERZĘCIA – JAŁÓWKI”

spot_img

Nowy rok w Muzeum Narodowym Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie rozpoczął się od powitania nowego członka obory. Cielę, a dokładniej mówiąc jałówka, czyli osobnik płci żeńskiej przyszła na świat 30 grudnia 2023 roku.

Rasa została po raz pierwszy opisana w 1901 roku, a już w 1913 roku wydano księgę rodowodową. Prezentowany typ użytkowy- kombinowany (mięsno-mleczny) oraz wysoka zdolność do wykorzystania pasz niskiej jakości, a także odporność na choroby uczyniły rasę tą chętnie utrzymywaną w domostwach.

W okresie międzywojennym polskie bydło czerwone stanowiło 25% krajowej populacji bydła. Po II wojnie światowej, jeszcze pod koniec lat sześćdziesiątych, było w Polsce około 2 mln bydła czerwonego, co stanowiło 18% pogłowia. Natomiast na koniec 2021, liczba sztuk krów mlecznych pod oceną w ramach programu hodowlanego wynosiła 2783,8.

Obecnie realizowane są dwa programy hodowlane: program doskonalenia rasy pod względem cech produkcyjnych i program zachowania rasy w typie pierwotnym. Ochroną zasobów genetycznych objętych zostało 2300 krów w typie mlecznym oraz 1000 sztuk w ocenie mięsnej, na które ich właściciele otrzymują dotację do każdej krowy ocenianej, w ramach programów rolnośrodowiskowych. Dotacja stanowi wyrównanie utraconych przychodów z mniejszej ilości sprzedanego mleka, bo rasa polska czerwona nie należy do szczególnie wydajnych.

Wobec tego wydarzenia Muzeum ogłasza KONKURS na imię dla naszej jałówki! Celem Konkursu jest wybór imienia żeńskiego zaczynającego się na literę „M”.

Uczestnikiem Konkursu może być każdy, kto prześle propozycję imienia na adres: andrzej.rekos@muzeum-szreniawa.pl zgodnie z Kartą konkursową z wymaganymi podpisami. W przypadku udziału w Konkursie osoby niepełnoletniej wymagana jest zgoda Rodzica albo Opiekuna prawnego Uczestnika Konkursu.

Konkurs trwa do 15 marca 2024 roku, do godziny 15.00.

Informacje o konkursie uzyskać można pod numerem telefonu: 61 8107629 wew. 23 lub via e-mail: a.rekos@muzeum-szreniawa.pl

Więcej szczegółów sprawdzisz TUTAJ

https://www.facebook.com/share/brfidPukbk7tuw4f/?mibextid=WC7FNe

spot_img
Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x