środa, 24 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Można już składać wnioski na dofinansowanie na ochronę wód przed azotanami. Sprawdź szczegóły 

spot_img

Od 20 lutego do 20 marca 2024 roku będzie można składać wnioski o dofinansowanie w ramach programu „Inwestycje mające na celu ochronę wód przed zanieczyszczeniem azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych”. Kto może skorzystać i jaki jest limit pomocy?

Kto może skorzystać?

Producenci rolni zajmujący się chowem lub hodowlą zwierząt gospodarskich są uprawnieni do ubiegania się o pomoc finansową. Warto zaznaczyć, że wsparcie nie przysługuje właścicielom ferm drobiu powyżej 40 tys. stanowisk oraz chlewni przekraczających 2 tys. stanowisk dla świń o wadze ponad 30 kg lub więcej niż 750 stanowisk dla macior.

Limit pomocy i poziom dofinansowania:

Limit pomocy dla jednego rolnika i jednego gospodarstwa w okresie realizacji Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 wynosi 150 tys. zł. Standardowo dofinansowanie to wynosi 50 proc. kosztów kwalifikowanych, natomiast dla inwestycji realizowanej przez tzw. młodego rolnika – 60 proc.

Cel dofinansowania

Otrzymaną pomoc można przeznaczyć na budowę, przebudowę lub zakup zbiorników do przechowywania nawozów naturalnych płynnych oraz płyt do gromadzenia nawozów naturalnych stałych. Młodzi rolnicy mogą także zakupić zbiorniki lub płyty do przechowywania kiszonek. Dofinansowaniu podlega również zakup nowych maszyn i urządzeń do aplikacji nawozów naturalnych płynnych.

WAŻNE! Podmioty prowadzące chów lub hodowlę zwierząt gospodarskich do 210 DJP włącznie zobowiązane są w bieżącym roku dostosować powierzchnię lub pojemność miejsc, w których przechowywane są nawozy naturalne, do wymogów określonych w „Programie działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobieganie dalszemu zanieczyszczeniu”.

Termin składania wniosków

Dokumenty przyjmowane są do 20 marca 2024 r. przez oddziały regionalne i biura powiatowe ARiMR. Wnioski można dostarczać osobiście lub przez osobę upoważnioną, wysyłać przesyłką rejestrowaną nadaną w placówce Poczty Polskiej lub za pośrednictwem skrzynki podawczej ePUAP.

źródło: ARIMR

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x