czwartek, 18 lipca, 2024
spot_img

Modernizacja gospodarstw rolnych

spot_img

Od 21 czerwca do 19 sierpnia br. rolnicy będą mogli ubiegać się o wsparcie finansowe na „Modernizację gospodarstw rolnych” z funduszy Unii Europejskiej w ramach PROW 2014-2020. Jak informuje Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa po raz pierwszy równolegle w tym samym terminie zorganizowane zostaną nabory wniosków o przyznanie pomocy we wszystkich obszarach powyższego wsparcia, tj.: rozwoju produkcji prosiąt (obszar A), rozwoju produkcji mleka krowiego (obszar B), rozwoju produkcji bydła mięsnego (obszar C), obszaru związanego z racjonalizacją technologii produkcji, wprowadzeniem innowacji, zmianą profilu produkcji, zwiększeniem skali produkcji, poprawą jakości produkcji lub zwiększeniem wartości dodanej produktu (obszar D) oraz projektów dotyczących nawadniania w gospodarstwach.

Nawet 900 tysięcy złotych

Limity wsparcia, jakie można otrzymać w całym okresie realizacji PROW 2014-2020, wynoszą: 

  • rozwój produkcji prosiąt (obszar A) – 900 tys. zł;
  • rozwój produkcji mleka krowiego (obszar B) – 500 tys. zł;
  • rozwój produkcji bydła mięsnego (obszar C) – 500 tys. zł;
  • racjonalizacja technologii produkcji, wprowadzenie innowacji, zmiana profilu produkcji, zwiększenie skali produkcji, poprawa jakości produkcji lub zwiększenie wartości dodanej produktu (obszar D) – 500 tys. zł, przy czym w przypadku inwestycji niezwiązanych bezpośrednio z budową, modernizacją budynków inwentarskich, w tym ich wyposażeniem lub budową, lub modernizacją magazynów paszowych w gospodarstwach maksymalna wysokość pomocy wynosi – 200 tys. zł;
  • nawadnianie w gospodarstwie – 100 tys. zł.

Do 60 procent kosztów

Wsparcie na „Modernizację gospodarstw rolnych” we wszystkich powyższych obszarach, przyznawana jest w postaci dofinansowania wydatków przeznaczonych na realizację wnioskowanych inwestycji.  I standardowo wynosi 50 proc. poniesionych kosztów kwalifikowanych.  Natomiast w przypadku gdy o wsparcie ubiega się młody rolnik lub gdy robi to wspólnie kilku rolników, poziom dofinansowania jest wyższy i wynosi 60 proc.

Jak się ubiegać? 

Wnioski będzie można składać osobiście lub przez upoważnioną osobę w biurach powiatowych i oddziałach regionalnych ARiMR, a także przesyłką rejestrowaną nadaną w placówce Poczty Polskiej lub elektronicznie za pośrednictwem skrzynki podawczej ePUAP.Więcej informacji o zasadach naboru znaleźć można na stronie internetowej Agencji. Dostępna jest też bezpłatna infolinia pod numerem tel. 800-38-00-84 i punkty informacyjne w placówkach ARiMR.

Źródło: ARiMR
Foto: Pixabay 

Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x