wtorek, 20 lutego, 2024

Mięso z laboratorium jest 25-krotnie bardziej szkodliwe dla klimatu niż tradycyjna produkcja wołowiny?

spot_img

Czy wiesz, że mięso z probówki, które wydaje się rozwiązaniem dla ekologicznych problemów związanych z produkcją mięsa, może być aż 25 razy bardziej szkodliwe dla klimatu niż tradycyjna wołowina? Tak wynika z badań amerykańskich naukowców, którzy przyjrzeli się wpływowi tego nowatorskiego procesu na nasze środowisko.

Produkcja mięsa w laboratorium jest mniej ekologiczna niż hodowla zwierząt?

Do tej pory, produkcja mięsa w laboratorium uważana była za bardziej ekologiczną alternatywę dla hodowli zwierząt, ze względu na mniejsze zużycie zasobów naturalnych i eliminację uboju zwierząt, który jest duzym źródłem emisji gazów cieplarnianych. Jednakże, nowe badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego wykazują, że ten proces może mieć 25-krotnie większy wpływ na globalne ocieplenie niż tradycyjna produkcja wołowiny.

Jak to możliwe? Otóż, produkcja mięsa w laboratorium wymaga dużej ilości energii elektrycznej, aby zasilać bioreaktory, w których rozwijają się komórki mięśniowe. Ta energia pochodzi głównie z elektrowni węglowych i gazowych, które są źródłem emisji gazów cieplarnianych. Dodatkowo, proces ten wymaga produkcji dużej ilości plastiku i innych substancji chemicznych, co również przyczynia się do emisji gazów cieplarnianych

Mięso „in vitro” potrzebuje dużej ilości energii, co przekłada się na ogromny ślad węglowy

Proces produkcji mięsa w laboratorium polega na hodowaniu komórek zwierzęcych w specjalnym roztworze, który zapewnia im niezbędne składniki odżywcze. Niestety, ten proces wymaga dużej ilości energii, co skutkuje dużym śladem węglowym.

W celu wytworzenia bulionu, potrzebne są cukry pozyskiwane z upraw roślin, a także prowadzenie laboratoriów, w których uzyskuje się czynniki wzrostu z komórek. Aby uniknąć zanieczyszczenia bulionu bakteriami, które mogą zniszczyć hodowle komórek zwierzęcych, każdy składnik musi zostać starannie oczyszczony przy użyciu energochłonnych technik, takich jak ultrafiltracja i chromatografia.

Czy mięso z laboratorium może być EKO? Naukowcy wyrażają wątpliwości.

Czy produkcja mięsa w laboratorium może być ekologiczna? Naukowcy podają to w wątpliwość. Badanie opublikowane na platformie „bioRxiv” wykazało, że istnieją trudności z minimalizacją procesu oczyszczania bulionu, ponieważ nawet niewielkie zanieczyszczenia mogą wpłynąć negatywnie na hodowle komórek zwierzęcych.

Jednakże, istnieją szanse, że naukowcy opracują bardziej odporne na zanieczyszczenia komórki zwierzęce oraz zastosują źródła energii odnawialnej do zasilania fabryk mięsnych i łańcuchów dostaw, co może pomóc w zmniejszeniu śladu węglowego. Przyszłość pokaże, co nas czeka.

źródło: upday.com

spot_img

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x