sobota, 20 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Parlament Europejski przedłużył na kolejny rok bezcłowy handel z Ukrainą

spot_img

Na posiedzeniu w Strasburgu 9 maja Parlament Europejski większością głosów opowiedział się za przedłużeniem bezcłowego handlu z Ukrainą na kolejny rok, począwszy od 6 czerwca 2023 r. Za tą decyzją głosowało 537 posłów, przeciw było 42, a kolejnych 38 wstrzymało się od głosu.

Wsparcie gospodarcze dla Ukrainy

„Agresja Federacji Rosyjskiej na Ukrainę trwa, dlatego musimy kontynuować wsparcie gospodarcze dla Ukrainy, która zresztą w czerwcu 2022 roku uzyskała status kraju kandydującego. W związku z tym Komisja Europejska skierowała do rozpatrzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE Przepisy regulacyjne przedłużające środki liberalizacji handlu o kolejny rok, począwszy od daty wygaśnięcia obecnych środków, tj. od 6 czerwca 2023 r.” – czytamy w dokumencie.

Czasowe anulowanie płatności

Przedłużone na kolejny rok środki liberalizacji handlu przewidują czasowe anulowanie wszystkich płatności celnych zgodnie z art. IV układu stowarzyszeniowego między UE a Ukrainą oraz zgodnie z zasadami pogłębionej i kompleksowej strefy wolnego handlu (CFTA). Zasady te dotyczą dwóch kategorii produktów: owoców i warzyw, które podlegają systemowi kontroli cen nakładów, oraz produktów rolnych i produktów ich przetwórstwa, które objęte są kontyngentami taryfowymi.

Źródło: KE

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x