środa, 24 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Metodyka integrowanej produkcji soi wzbudza wątpliwości rolników. Jakie?

spot_img

Zainteresowanie uprawą soi w Polsce z roku na rok wzrasta. Zachęcają do tego m. in. płatności do roślin wysokobiałkowych czy te w ramach ekoschematu „Integrowana produkcja”. Okazuje się jednak, że niektóre z zapisów metodyki integrowanej produkcji soi wymagają uszczegółowienia. Wspólnie z firmą Agroyoumis i panem Eugeniuszem Koczorowskim, doradcą rolniczym prowadzącym szkolenia z zakresu integrowanej produkcji, rozwiewamy najczęściej pojawiające się pytania.

Jaki materiał siewny kwalifikuje się do programu integrowanej produkcji soi?

W każdej integrowanej produkcji wymogiem jest stosowanie kwalifikowanego materiału siewnego, dotyczy to zatem również integrowanej produkcji soi.

Według ustawy o nasiennictwie materiał siewny soi dzieli się na 2 kategorie:

– elitarny, do którego wchodzą nasiona w stopniu przedbazowym PBII oraz bazowym B;

– kwalifikowany w stopniu C1 i C2. 

W integrowanej produkcji soi dopuszczony jest kwalifikowany materiał siewny w stopniu C1 – pierwszego rozmnożenia (niebieskie etykiety) oraz C2 – drugiego rozmnożenia (czerwone etykiety).

Jakie odmiany soi można wysiewać?

Metodyka integrowanej produkcji soi wskazuje jako obligatoryjne stosowanie odmiany właściwej dla danego rejonu uprawy. Takiego doboru rolnik może dokonać na podstawie wyników doświadczeń porejestrowych (PDO) oraz list odmian zalecanych dla poszczególnych województw (LOZ), jakie przeprowadza COBORU.

Na stronie internetowej COBORU publikowane są corocznie wyniki doświadczeń porejestrowych dla odmian soi z Krajowego Rejestru (KR) i Katalogu wspólnotowego (CCA) w odniesieniu do roku wcześniejszego oraz wyniki wieloletnie dla bobowatych grubonasiennych (w tym także soi). Korzystanie z list odmian rekomendowanych daje rolnikom największą gwarancję powodzenia uprawy przy typowym dla danego rejonu (województwa) przebiegu pogody oraz przy uwzględnieniu wymagań co do stanowiska i agrotechniki tego gatunku.

Ze względu na coraz większą liczbę zarejestrowanych odmian soi, COBORU nie ma możliwości testowania wszystkich dostępnych na rynku odmian. Z tego powodu w integrowanej produkcji można wysiewać również te odmiany, które nie zostały ujęte w badaniach PDO, a co do których rolnik w oparciu o charakterystykę odmiany, ma pewność, że jej wczesność jest dostosowana do regionu uprawy.

Jaka jest zalecana norma wysiewu?

Jak podaje metodyka integrowanej produkcji soi, najwyższy plon osiągany jest przy obsadzie nasion wynoszącej 60–70 roślin/m². Nasiona soi istotnie różnią się MTN oraz zdolnością kiełkowania. Dlatego podczas określania normy wysiewu należy skorzystać ze wzoru:

Norma wysiewu = (Obsada roślin na m² × Masa tysiąca nasion) / Zdolność kiełkowania [%]

Innym sposobem jest siew punktowy przy wykorzystaniu np. siewnika do buraków. Wówczas rozstawa rzędów wynosi 45 cm, a nasiona umieszczane są w rzędzie co 4–5 cm. W siewie punktowym obsada roślin na m² jest mniejsza i wynosi 44,4 rośliny.

Wśród rolników pojawia się często opinia, że norma wysiewu soi w integrowanej produkcji nie może być mniejsza niż 120 kg/ha. Jest to błędne założenie, a rolnik powinien kierować się tylko i wyłącznie normą wysiewu obliczoną na podstawie wzoru w odniesieniu do liczby kiełkujących nasion oraz zaleceń hodowcy, wynikających z cech danej odmiany.

Bernadetta Ryńska
Bernadetta Ryńska
Rolnik z pasji i wykształcenia, doświadczenie czerpie prowadząc rodzinne gospodarstwo. Zainteresowania: hodowla roślin, nasiennictwo, innowacje w rolnictwie.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x