poniedziałek, 22 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Maj zaczął się od dalszych spadków cen na krajowym rynku paliw

spot_img

W cenniku hurtowym PKN Orlen w skali tygodnia kończącego się 4-go maja 2023, cena netto paliw benzyny 95-oktanów spadła o 6 groszy za litr (-23 grosze tydzień wcześniej), a diesla o 7 groszy na litrze (-21 groszy tydzień wcześniej).

Od początku 2023 benzyna w hurcie tanieje jednak tylko o skromne 16 gr/l (Pb95), ale diesel potaniał w tym czasie o blisko złotówkę (97 groszy) za litr bez VAT.

Warto zwrócić uwagę, że stacje paliw obniżają ceny w dużo wolniejszym tempie niż spadają ceny w hurcie, stąd marże detaliczne mocno wzrosły.

Przeceny na rynku ropy?

Ponownie tygodniowy spadek hurtowych cen paliw wynika z przecen na rynku ropy. Notowania giełdowe ropy Brent osiągnęły 2,5 miesięczny szczyt 87,5 usd/b na sesji z 12-go kwietnia. Od tego czasu wyceny spadły do blisko 71 usd/b w czwartek (04.05.2023). Niestety w piątkowe południe ropa drożeje i zbliża się do 74 usd/b. Skokowe wybicie notowań na początku kwietnia wynikało z decyzji obniżenia wydobycia przez OPEC i Rosję. Obecna fala spadkowa jest konsekwencją rosnących obaw o skutki spowolnienia gospodarczego, a w niektórych krajach recesji. 

ZOBACZ TAKŻE: Groźby Rosji przyniosły odbicie notowań zbóż od połowy minionego tygodnia

Na szczęście dla kierowców polski złoty jest ostatnio masowo kupowany przez inwestorów zagranicznych. Stąd od połowy marca obserwowany jest gwałtowny spadek kursu dolara i w mniejszym zakresie euro. Dolar wyceniany jest teraz nieco ponad 4,15 – okolice 15-miesięcznego dołka.

Kursy walut mają duże znaczenie dla cen, ponieważ Polska importowała w 2022 roku aż 30% diesla, 23% zużywanych w kraju benzyn i prawie cały LPG.

Ceny paliw na stacjach

Według e-Petrol w połowie 18-go tygodnia 2023 za benzynę 95-oktanów i olej napędowy trzeba było średnio zapłacić na krajowych stacjach odpowiednio 6,64 zł/l i 6,36 zł/l. Oznacza to, że cena popularnej 95-ki spadła o 8 groszy, a ON potaniał o 13 groszy za litr w skali tygodnia. Cena diesla pozostaje od kwietnia w silnym trendzie spadkowym, do którego dołączyła ostatnio benzyna.

Ceny średnie paliw w detalu: 04-05-2022 / zmiana tygodniowa (według portalu e-petrol.pl):

• Pb98: 7,24 zł/l ( -8 gr/l);
• Pb95: 6,64 zł/l ( -8 gr/l);

• ON: 6,36 zł/l ( -13 gr/l);
• LPG: 3,07 zł/l ( -2 gr/l).

Ceny w kraju:

Zmiany cen paliw w skali roku i od rozpoczęcia wojny na Ukrainie

Ceny paliw są aktualnie dużo niższe w stosunku do swoich historycznych maksimów z ubiegłego roku (8,08 zł/l ON z października i 7,95 zł/l Pb-95 z czerwca), a diesel kosztuje 10%-15% mniej niż przed rokiem. Jednak porównywanie cen w skali 12 miesięcy ma teraz niewielki sens, ponieważ rok temu byliśmy na początku wojny na Ukrainie (ceny wystrzeliły w górę).

Lepszym porównaniem jest pokazanie zmiany w stosunku do okresu sprzed wybuchu wojny na Ukrainie.

Okazuje się, że na stacjach ciągle płacimy z dwa główne paliwa o 1,0-1,3 zł/l więcej niż w tygodniu sprzed najazdu Rosji na Ukrainę. Częściowo winny jest temu kurs USD/PLN, który był wtedy o ponad 15 groszy niższy (poniżej 4,0 zł), ale powinien to z nawiązką zrekompensować kilkunastoprocentowy spadek notowań ropy Brent w okresie 20.02.2022 – 25.04.2023.

Marże stacji paliw rosną !

W połowie 18-go tygodnia 2023 uśredniona marża modelowa stacji paliw sięga dla ON aż 30 gr/l (33 gr/l – tydzień wcześniej) i aż 36 gr/l dla Pb95 (tydzień wcześniej 37 gr/l). 

Marże modelowe liczone są od oficjalnych cen hurtowych PKN Orlen i nie uwzględniają upustów (zwykle 15-30 gr/l) udzielanych poszczególnym odbiorcom.

Marże modelowe stacji paliw

W skali całego 2022 roku średnia marża modelowa stacji paliw na sprzedaży diesla wyniosła 6 gr/l, a dla Pb95 12 gr/l. Są to poziomy dużo niższe niż w kilku poprzednich latach.

Marże (modelowe) stacji paliw w skali roku:

Źródło: PKN Orlen, E-petrol, barchart.com

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x