czwartek, 13 czerwca, 2024
spot_img

Lada moment zakwitnie rzepak. Jak ochronić plantację przed chorobami?

spot_img

Majówka tuż za rogiem a wraz z nią okres kwitnienia rzepaku ozimego. Kwitnienie to okres korzystny dla rozwoju infekcji. Rośliny narażone są na infekcje chorób grzybowych, jak i na ataki szkodników. Działania podjęte odpowiednio szybko przyniosą satysfakcjonujące rezultaty i zaważą na rentowności. Jak zabezpieczyć plantację rzepaku przed chorobami i szkodnikami?

Uprawa rzepaku wymaga regularnych lustracji

Ochrona fungicydowa i insektycydowa to aktualnie priorytet. Aby utrzymać wysoki poziom zdrowotności trzeba działać zapobiegawczo. Jeżeli na polach pojawią się patogeny chorobotwórcze, należy bezzwłocznie interweniować. Do skutecznej walki z chorobami, należy regularne przeprowadzanie lustracji. W przypadku wystąpienia pierwszych objawów należy zastosować efektywny preparat, zawierający zestaw substancji aktywnych, na które patogen nie jest uodporniony. W tym newralgicznym okresie trzy główne zagrożenia chorobotwórcze plantacji rzepaku to zgnilizna twardzikowa, czerń krzyżowych i szara pleśń. 

Zgnilizna twardzikowa- objawy

Zgnilizna twardzikowa jest chorobą odglebową. Za infekcję pierwotną odpowiedzialne są sklerocja, które potrafią zalegać w glebie nawet do 15 lat! Już 1% porażonych grzybem roślin nakazuje zastosowanie odpowiedniego fungicydu. To próg szkodliwości tej choroby.

Zgniliznie twardzikowej sprzyja wysoka wilgotność powietrza oraz gleby i opadające płatki kwiatowe. Pozostają one w rozwidleniach łodyg i u nasady liści rzepaku, stwarzając komfortowe warunki dla rozwoju grzyba. Na łodygach powstają jasne plamy z nalotem białej, watowatej grzybni. Plamy te obejmują cały obwód łodygi, a w jej wnętrzu tworzą się czarne skleroty (formy przetrwalnikowe). 

Czerń krzyżowych

Zimuje w formie zarodników przetrwalnikowych najczęściej w resztkach pożniwnych roślin pozostawionych po zbiorze na polu, w samosiewach rzepaku, a także w chwastach z rodziny kapustowatych. Pierwotnym źródłem infekcji są także nasiona. W okresie wegetacji zarodniki konidialne grzyba przenoszone są przez wiatr i wodę. Grzyb poraża rośliny w trakcie całego okresu wegetacyjnego. Na liściach rzepaku pojawiają się koncentryczne, ciemnobrązowe plamy z jaśniejszymi i ciemniejszymi przebarwieniami. Z liści choroba rozprzestrzenia się na pęd główny i pędy boczne. Plamy występują też na łodydze. Rozwojowi choroby sprzyja duża wilgotność powietrza i temperatura powyżej 20°C. 

Szara pleśń

Choroba rozwija się w podobnych warunkach jak czerń krzyżowych. Jej objawy to szary, pylący nalot pojawiający się na wszystkich organach nadziemnych rośliny.

Ochrona fungicydowa rzepaku

Można skutecznie zredukować rozwój tych patogenów jednak należy wybrać odpowiedni fungicyd. Ważne, by był przeznaczony do zwalczania całego spektrum chorób, a nie tylko wybranej. Na rynku dostępnych jest tylko kilka spełniających to kryterium produktów. Należy do nich między innymi Propulse 250SE. Środek zawiera dwie substancje czynne: fluopyram i protiokonazol.

Fluopyram cechuje się bardzo wysoką efektywnością w zwalczania chorób rzepaku. Protiokonazol wykazuje podobny efekt stymulacji roślin jak strobiluriny. Ma pozytywny wpływ na fizjologię rośliny. Synergia ich działania wpływa na uzyskanie bardzo dobrych właściwości zwalczania podstawowych chorób okresu kwitnienia, występujących w rzepaku. Zaletą rozwiązania jest szerokie okno aplikacyjne (BBCH  57-69) oraz zmniejszone ryzyko osypywania się nasion przed oraz w trakcie zbioru.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Przed nami kolejne podwyżki cen olejów roślinnych

Zabieg fungicydowy rzepaku. Kiedy?

Zalecenia producentów fungicydów na ogół mówią o użyciu tego typu preparatów w jednej dawce, w terminie od fazy luźnego kwiatostanu do końca fazy kwitnienia, najczęściej w fazie opadania płatka. Jednak praktyka rolnicza często pokazuje jej podział na dwie mniejsze. Zastosowanie ⅓ dawki na początku kwitnienia, a pozostałej jej części pod koniec, gdy rośliny przekwitają. Rolnicy często łączą te zabiegi z zastosowaniem insektycydów. Pierwszy oprysk przeprowadzają wspólnie z tym przeciwko słodyszkowi i chowaczom, zwłaszcza czterozębnemu, a drugi z tym przeciw pryszczarkowi i chowaczowi podobnikowi. Taki manewr wydłuża działanie zarówno fungicydu, jak i insektycydu.

Ochrona łanu rzepaku w okresie kwitnienia jest działaniem obligatoryjnym. Zastosowanie skutecznego preparatu zwalczającego pełne spektrum chorób nie tylko pozytywnie wpłynie na wysokość plonu, ale także poprawi jego jakość.

Anna Rogowska

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x