sobota, 13 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Wojna i słabsze euro wspierało ubiegłotygodniowe notowania unijnej pszenicy

spot_img

Na giełdzie w Chicago wycena ubiegłorocznej pszenicy obniżyła się w ostatnim tygodniu (kończący się 22.04.2022) o blisko 3%, ale analogiczny kontrakt w Paryżu zyskał w skali tygodnia 1,5% (+6 eur/t), zamykając piątkową sesję ceną 407 eur/t. Było to najwyższe zamknięcie dla serii najbliższej pszenicy od historycznego szczytu 422,5 eur/t z 7-go marca.

Unijnym kontraktom, obok wojny na Ukrainie, pomaga systematyczny spadek wartości euro względem dolara. Kurs europejskiej waluty obniżył się o 0,4% w skali tygodnia i o ponad 10% w skali roku, do poziomu najniższego od dwóch lat. Tańsza waluta powinna stymulować unijny eksport, podczas gdy popyt na amerykańską pszenicę (jest dla niej alternatywa) był w minionym tygodniu wyjątkowo słaby.

Tymczasem przeceny zaliczyły w ubiegłym tygodniu kontrakty na nowe zbiory unijnych zbóż. Kontrakt wrześniowy (nowy zbiór) na pszenicę spadł do poziomu 356.5 eur/t i był o ok. 50 eur/t tańszy od terminu majowego.

Unijna kukurydza z dostawą w listopadzie (nowy zbiór) zamknęła tydzień nieco poniżej 310 eur/t i była o 22 eur/t tańsza od terminu czerwcowego (stary zbiór).

W miarę „optymistyczne” prognozy płyną z Ukrainy. Tamtejsze Ministerstwo Rolnictwa systematycznie podnosi swoje szacunki wiosennych zasiewów, które teraz sięgają 70-75% areału z poprzedniego roku. Oznaczałoby to stratę 25-30% obszaru upraw jarych stosunku do poprzedniego roku.

W swojej najnowszej prognozie na nowy sezon Międzynarodowa Rada Zbożowa szacuje ukraińską produkcję pszenicy na 18,6 mln ton, a kukurydzy na 19,4 mln ton. Dla porównania, zbiory na Ukrainie w 2021 roku były rekordowe i wyniosły 33 mln ton pszenicy i 41,9 mln ton kukurydzy.

Biorąc pod uwagę, że spora część starych zbóż pozostała w magazynach, gdy zatrzymał się eksport drogą morską, to Ukraina będzie mieć olbrzymie problemy z magazynowaniem starych i nowych zbiorów jednocześnie.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Dopłaty do nawozów. Jakie dokumenty trzeba złożyć?

W Paryżu stary rzepak ustalał nowe historyczne maksima zbliżając się do 1100 eur/t. Kontrakt na nowe uprawy rzepaku także zamknął tydzień najwyżej w historii notowań serii sierpniowej, ale był wyceniany o ok. 200 eur/t niżej.

Rzepak uzyskał w piątek dodatkowy bodziec wzrostowy za sprawą decyzji Indonezji o zablokowaniu eksportu oleju palmowego. Kraj ten jest największym na świecie producentem i eksporterem oleju palmowego (wyprzedza Malezję), stad notowania olejów roślinnych ruszyły w piątek ostro w górę, mimo przeceny na rynku ropy. Rynek olejów roślinnych i tak już cierpiał z powodu gwałtownego zmniejszenia podaży oleju słonecznikowego z Ukrainy.

Okresowe zmiany notowań kontraktów futures (zamknięcie z 22.04.2022):

RZUT OKA NA WYKRESY:

GIEŁDA W PARYŻU:

GIEŁDA W CHICAGO:

Andrzej Bąk – eWGT
Źródło cen: www.barchart.com

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze. Agro Wydawnictwo powstało w styczniu 2016 roku i od tego czasu regularnie przekazuje polskim rolnikom wiedzę ułatwiającą prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa. Każdego roku Magazyn Agro Profil uczestniczy w wielu wydarzeniach branżowych - między innymi Agro Show, Agro Tech Kielce, Polagra Premiery, Agro-Park, Targi Książki i wielu innych. Wydawnictwo współpracuje z wieloma pracownikami naukowymi takich placówek jak np. Instytut Ochrony Roślin, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu czy też Politechniki Bydgoskiej.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x