środa, 29 maja, 2024
spot_imgspot_img

Przed nami kolejne podwyżki cen olejów roślinnych

spot_img

Już w marcu tego roku publikowany przez FAO indeks cen olejów roślinnych wzrósł o 23,2% w stosunku do lutego i ustanowił nowy rekord, a zapowiadają się dalsze wzrosty cen olejów roślinnych. Światowe ceny oleju palmowego otrzymały wsparcie ze względu na utrzymującą się ograniczoną podaż w głównych krajach produkujących (Indonezja i Malezja), to ceny oleju sojowego korzystały z obaw o zmniejszoną dostępność eksportową w Ameryce Południowej.

Kryzys na rynku olejów roślinnych pogłębi się jeszcze, jeśli Indonezja zrealizuje ubiegłotygodniowe zapowiedzi wstrzymania lub ograniczenia eksportu oleju palmowego przez z końcem kwietnia.

Indonezja (wcześniej Argentyna) próbuje w ten sposób ograniczyć wzrost cen na krajowym rynku. Trzeba w tym miejscu przypomnieć, że Indonezja jest największym na świecie producentem i eksporterem oleju palmowego.

Podaż olejów roślinnych i tak już cierpiała z powodu wojny na Ukrainie, która odcięła świat od podaży ukraińskiego oleju słonecznikowego (Ukraina odpowiada za ½ światowego eksportu tego oleju, a z Rosją za 80%).  Stąd notowania olejów roślinnych ruszyły w górę i osiągają nowe historyczne maksima i to mimo ostatniej przeceny na rynku ropy.

Malezyjskie Stowarzyszenie Producentów Oleju Palmowego (Malezja odpowiada za 31% światowych dostaw oleju palmowego, po Indonezji 56%) wzywa kraje eksportujące i importujące do zmiany priorytetów w wykorzystaniu oleju palmowego –  „Nadszedł czas, aby tymczasowo ponownie rozważyć priorytety dotyczące żywności i paliw”. Olej palmowy, najczęściej używany olej jadalny, jest również wykorzystywany jako surowiec do produkcji biodiesla.

Rekordowe ceny olejów wspierają notowania rzepaku w Paryżu

W Paryżu stary rzepak ustala nowe historyczne maksima zbliżając się do 1100 eur/t. Kontrakt na nowe uprawy rzepaku także zamknął ubiegły tydzień najwyżej w historii notowań serii sierpniowej, ale był wyceniany o ok. 200 eur/t niżej.

Światowy bilans na rynku rzepaku pozostaje napięty po katastrofalnych zbiorach w Kanadzie, które spadły o 35% (r/r) do tylko 12,6 mln ton. Światowa produkcja nasion rzepaku sięgnęła w tym sezonie 71,2 mln ton i była o 3,3% niższa niż rok wcześniej (według USDA).

Notowania starych i nowych zbiorów rzepaku w Paryżu (13:00 – 25.02.2022):

Andrzej Bąk – eWGT
Źródło: Euronext-Paryż, MPOB

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze. Agro Wydawnictwo powstało w styczniu 2016 roku i od tego czasu regularnie przekazuje polskim rolnikom wiedzę ułatwiającą prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa. Każdego roku Magazyn Agro Profil uczestniczy w wielu wydarzeniach branżowych - między innymi Agro Show, Agro Tech Kielce, Polagra Premiery, Agro-Park, Targi Książki i wielu innych. Wydawnictwo współpracuje z wieloma pracownikami naukowymi takich placówek jak np. Instytut Ochrony Roślin, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu czy też Politechniki Bydgoskiej.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x