czwartek, 13 czerwca, 2024
spot_img

Kwartalny raport o zapasach w USA wywołał gwałtowne wzrosty notowań zbóż i soi w Chicago

spot_img

Wrzesień zamknął się odbiciem notowań zbóż i soi w Chicago po publikacji danych o zapasach

Kukurydza wybiła w poniedziałek (30-09-2019) w górę o 4,4%, a soja o 2,6% po tym jak Amerykanie opublikowali najnowsze dane na temat stanu zapasów na 1-września. Pszenica podrożała 0,6%, korzystając ze skokowo drożejącej kukurydzy. Wszystkie trzy amerykańskie kontrakty wspięły się na swoje 2-3 miesięczne maksima.
W swoim kwartalnym raporcie USDA zaskoczył w poniedziałek pokazując mniejsze niż oczekiwano zapasy kukurydzy i soi. Gorsze dane zmusiły fundusze hedgingowe do odkupowania kontraktów, ponieważ nadeszły w czasie gdy kapitał spekulacyjny zbudował dużą pozycję krótką w obu kontraktach. Fundusze hedgingowe kupiły w poniedziałek netto ok: 55 tys. kontraktów na kukurydzę, 17 tys. na soję i 7 tys. kontraktów na pszenicę.
USDA poinformował, że zapasy kukurydzy (na 1-września) wyniosły 2,114 miliarda buszli, poniżej prognoz na poziomie 2,428 miliarda i o 1% mniej niż rok wcześniej. W przypadku soi zapasy krajowe oszacowano na 913 milionów buszli, czyli poniżej średniej oczekiwań 982 milionów buszli, ale powyżej ubiegłego roku. Zapasy pszenicy były nieco powyżej oczekiwań i wyniosły 2,385 mld buszli (minimalny spadek rok do roku).
Dodatkowym wsparciem dla notowań soi była kontynuacja zakupów amerykańskich nasion przez Chiny. Po ubiegłotygodniowych zakupach na poziomie 1 mln ton, w poniedziałek Chiny kupiły kolejne 600 tys. ton, a pogłoski mówią o planach na poziomie 2 mln ton do końca tygodnia.

UNIJNE KONTRAKTY

W Paryżu kontrakty na zboża i rzepak skorzystały w poniedziałek z gwałtownego odbicia w górę notowań za oceanem. Najbliższa seria pszenicy zyskała na otwarciu tygodnia prawie euro, ustalając nowy 6-tygodniowy szczyt na poziomie 174,75 eur/t. Kontrakt ten drożeje nadal we wtorek (01-10-2019). Dodatkowym wsparciem dla unijnej pszenicy jest kolejny spadek wartości euro w stosunku do dolara, co czyni unijny eksport bardziej konkurencyjny.

Unijna kukurydza podrożała w poniedziałek o 0,75 euro, do 164,5 eur/t , co jest najwyższym zamknięciem dnia od ponad miesiąca.

Rzepak zyskał na otwarciu tygodnia 1,25 euro, do 387 eur/t, podążając w kierunku 2,5-letniego szczytu (389 eur/t) z połowy września.
We wtorkowe południe (01-10-2019) unijne kontrakty na zboża i rzepak kontynuują wzrosty.

 

Andrzej Bąk – WGT S.A.
Źródło: USDA, CBoT, Euronext-Paryż

Joanna Trzymkowska
Joanna Trzymkowska
Z rolnictwem związania jestem od najmłodszych lat. Swoje pierwsze doświadczenia zdobywałam w rodzinnym gospodarstwie. Skończyłam studia rolnicze i dalej rozwijam rolnicze pasje.

Napisz komentarz

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników