poniedziałek, 26 lutego, 2024

Kubota przedstawia „Ciągnik Marzeń”

spot_img

Kubota Corporation (siedziba: Naniwa-ku, Osaka, Japonia, Prezes i Dyrektor reprezentacyjny: Yuichi Kitao; dalej zwana „Kubota”) przedstawiła ciągnik koncepcyjny “X tractor – cross tractor” na prezentacji nowych produktów w Kyoto w dniach 15-16 stycznia 2020 r.  Pięćdziesiąt lat po wystawieniu pierwszego w historii ciągnika koncepcyjnego na Światowych Targach w Japonii, które odbyły się w Osace w 1970 r. (Expo ‘70), Kubota przedstawiła “X tractor – cross tractor”, świętując w ten sposób 130. rocznicę założenia firmy. Ten wyposażony w sztuczną inteligencję (SI) i zasilanie elektryczne „ciągnik marzeń” jest całkowicie autonomiczny i stanowi wizję przyszłości rolnictwa według firmy Kubota. Firma Kubota będzie kontynuować prace nad produktami najnowszej technologii realizującymi założenia inteligentnego rolnictwa, aby umożliwić rolnikom pokonywanie stojących przed nimi wyzwań.

Cele

 • Średnia skala działalności rolniczej rośnie, ponieważ coraz większa liczba japońskich rolników odchodzi na emeryturę i następuje konsolidacja gruntów celem zwiększenia skuteczności zarządzania. Aby zaoferować rolnikom narzędzia do walki z problemami takimi jak niedobór sił roboczych i niska wydajność pracy, należy jak najszybciej wprowadzić rozwiązania inteligentnego rolnictwa.
 • Od wprowadzenia w 2017 r. na rynek ciągników AGRIROBO, firma Kubota poszerzyła swoją ofertę autonomicznych maszyn rolniczych w postaci Serii AGRIROBO. Teraz Kubota przedstawia model koncepcyjny z wieloma unowocześnieniami technologicznymi, takimi jak

SI czy technologia zasilania elektrycznego, wypełniając przyśpieszając swoje starania na rzecz wprowadzenie rolnictwa inteligentnego na pełną skalę.

 • Kubota będzie nadal pracować nad technologiami ograniczającymi nakłady pracy ludzkiej i rozwiązaniami rolnictwa precyzyjnego w odpowiedzi na wyzwania japońskiego rolnictwa, w tym starzenie się rolników i niedobór siły roboczej. Kubota chce przyczynić się do powstania społeczeństwa dobrobytu wspierając produkcję żywności dzięki skutecznemu dostarczaniu na rynki produktów odpowiadających lokalnym potrzebom i służących poprawie rentowności oraz ograniczeniu negatywnego wpływu na środowisko.

 

Główne cechy ciągnika koncepcyjnego “X tractor – cross tractor -“

 

          Futurystyczny design

 • Realizację tego zaawansowanego projektu umożliwiła nowa koncepcja projektowania zakładająca autonomiczność i zasilanie elektryczne.
 • Stosując się do zasad identyfikacji wizualnej ciągników Kubota, a nawet ją rozbudowując, Kubota stworzyła opływową formę, inspirując się ideą harmonii z naturą i mając na uwadze ochronę środowiska.Bezzałogowe sterowanie przy pomocy SI
 • Na podstawie danych dotyczących na przykład warunków pogodowych czy współczynnika wzrostu, SI wybiera właściwe działania i w odpowiednim czasie je realizuje. Naszym celem jest osiągnięcie całkowitej autonomiczności naszych maszyn.
 • Możliwe jest automatyczne przesyłanie danych zebranych przez ciągnik do innych maszyn, co pozwala na skuteczne centralne zarządzanie pracami.
 • Zasilanie jest w pełni elektryczne, dzięki czemu działalność rolnicza staje się przyjazna dla środowiska
 • Maszyna zasilana w 100% elektrycznie dzięki połączeniu akumulatorów litowo-jonowych z bateriami słonecznymi.
 • W pełni elektryczne zasilanie jest równoznaczne z brakiem emisji i ograniczeniem negatywnego wpływu na środowisko.
 • Jedna maszyna do rozmaitych zastosowań
 • Czterokołowy gąsienicowy układ napędowy umożliwia stabilną autonomiczną jazdę nawet po podmokłych polach ryżowych i na nierównym terenie.
 • Czterokołowy gąsienicowy układ napędowy dopasowuje swój kształt, utrzymując ciągnik na optymalnej dla danych warunków wysokości, co umożliwia skuteczną realizację różnych zabiegów agrotechnicznych. Przy zadaniach wymagających wysokiej przyczepności, środek ciężkości obniża się dzięki zmniejszeniu wysokości ciągnika. Z kolei w przypadku wykonywania zabiegów agrotechnicznych wymagających przemieszczania się nad roślinami prześwit można regulować, zwiększając wysokość ciągnika.
 • Napęd elektryczny wbudowany w koła umożliwia zmianę prędkości obrotowej każdej z czterech gąsienic (przedniej, tylnej, lewej, prawej), co pozwala osiągnąć mały promień skrętu przy pracy w trybie autonomicznym na różnych rodzajach terenu.

„Ciągnik Marzeń” na EXPO ‘70

„Ciągnik Marzeń” wystawiono w Pawilonie Kuboty podczas Międzynarodowych Targów w Japonii, które odbyły się w Osace w 1970 r. Maszynę wyróżniała zaawansowana na ówczesne czasy technologia, w tym ponadprzeciętna funkcjonalność, wysoki komfort operatora i ułatwiona obsługa.

spot_img
Joanna Trzymkowska
Joanna Trzymkowska
Z rolnictwem związania jestem od najmłodszych lat. Swoje pierwsze doświadczenia zdobywałam w rodzinnym gospodarstwie. Skończyłam studia rolnicze i dalej rozwijam rolnicze pasje.

Napisz komentarz

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników