poniedziałek, 15 lipca, 2024
spot_img

Głos Stacji Badawczej i OHZ PZŁ w sprawie ASF – nie obawiajcie się myśliwych!

spot_img

Ważny głos dotyczący zapisów zawartych w tzw. „Specustawie dotyczącej zwalczania afrykańskiego pomoru świń (ASF)” zabrali pracownicy Stacji Badawczej i Ośrodka Hodowli Zwierzyny Zarządu Głównego Polskiego Związku Łowieckiego w Czempiniu (woj. Wielkopolskie), czyli ogólnokrajowych placówek naukowych zajmujących się min. introdukcją i opieką nad zwierzętami na obszarach rolniczych i leśnych.

 

Nie zamierzamy eksterminować dzików

– W uzgodnieniu z Kierownikami Stacji Badawczej i Ośrodka Hodowli Zwierzyny Zarządu Głównego Polskiego Związku Łowieckiego w Czempiniu, zamieszczamy niniejszy komunikat. Dotyczy on terenów naszych obwodów łowieckich, czyli lasów w okolicach Czempinia, Słonina, Turwi, Rąbinka, Srocka, Bieczyn, Siernik i Będlewa. Mamy nadzieję, że podobnie rozsądnie zachowają się myśliwi w innych rejonach kraju – wyjaśnia Henryk Mąka, zastępca Kierownika Stacji Badawczej PZŁ w Czempiniu. – Nie zamierzamy eksterminować dzików, jednak ze względu na znaczące szkody w uprawach rolnych oraz nakazy wynikające z zagrożenia ASF – prowadzimy zaplanowane odstrzały. Nie obawiajcie się też nas myśliwych – raczej nie jesteśmy tak straszni i nieodpowiedzialni jak nas kreują. Przekażcie to proszę swoim rodzinom, sąsiadom, znajomym i innym, którzy z różnych powodów bywają w lesie.

 

Nie będzie kar za spacery

Poniżej przytaczamy pełny tekst oświadczenia pracowników Stacji Badawczej i Ośrodka Hodowli Zwierzyny Zarządu Głównego Polskiego Związku Łowieckiego w Czempiniu.

„W związku z emocjonalnymi i straszącymi publikacjami niektórych środowisk i mediów jakoby za wstęp do lasu i na teren polowań groziły wysokie kary a nawet więzienie, pragniemy państwa uspokoić i wyjaśniamy:

  1. Zakończyliśmy sezon polowań zbiorowych i do listopada br. nie są one planowane, będą natomiast trwały polowania indywidualne,
  2. Nikt kto w naszych obwodach łowieckich, biegając, spacerując, zbierając grzyby lub wykonując uzasadnione czynności, znajdzie się przypadkiem w rejonie polowania lecz nie zamierza go utrudniać, nie będzie przez nikogo karany.
  3. Przewidziane prawem kary za utrudnianie lub uniemożliwianie leganie prowadzonych polowań dotyczą wyłącznie działań celowych – dopuszczają się tego jedynie zorganizowane grupy miejskich „ekologów”, którzy wchodząc z premedytacją na teren polowań narażają na niebezpieczeństwo siebie i innych.
  4. Prosimy również nie obawiać się w przypadku usłyszenia strzałów gdyż w każdym polowaniu zwracamy dużą uwagę na bezpieczeństwo osób postronnych, które mogą się znaleźć w jego rejonie.
  5. Nie wierzcie Państwo emocjonalnym przekazom niektórych mediów czy środowisk a w razie wątpliwości pytajcie w Urzędzie Gminy lub bezpośrednio nas.”

Głos naukowców – praktyków

Powyższe oświadczenie sygnowano oficjalnymi nazwami Stacji Badawczej i Ośrodka Hodowli Zwierzyny Zarządu Głównego Polskiego Związku Łowieckiego w Czempiniu. Treść oświadczenia opublikowano wczoraj w mediach społecznościowych. Obserwowana dynamika udostępnień i komentarzy jest duża, co świadczy o wielkim zainteresowaniu tym tematem, szczególnie na obszarach wiejskich.
Dodajmy, że Stacja Badawcza Polskiego Związku Łowieckiego w Czempiniu, to renomowany krajowy ośrodek naukowy, którego pracownikami są specjaliści z potwierdzonym w Europie naukowym dorobkiem.


Tekst przygotował: Robert Gorczyński
Źródło: SB i OHZ ZG PZŁ w Czempiniu
Fot.: Pixabay

 

Joanna Trzymkowska
Joanna Trzymkowska
Z rolnictwem związania jestem od najmłodszych lat. Swoje pierwsze doświadczenia zdobywałam w rodzinnym gospodarstwie. Skończyłam studia rolnicze i dalej rozwijam rolnicze pasje.

Napisz komentarz

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników