sobota, 20 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Krajowe ceny większości zbóż spadły do poziomu sprzed roku [CENY W SKUPACH]

spot_img

Od początku 2023 roku ceny krajowych zbóż systematycznie spadają naśladując zachowanie kontraktów futures na światowych giełdach.  Dodatkowo umacniający się złoty (głównie do dolara) pogłębia skalę przecen w kraju. Po lekkim odbiciu cen w portach z końcówki grudnia nie ma już śladów.

Kontrakty na pszenicę i rzepak były liderami wzrostów w ostatnim tygodniu września

W portach na bieżąco kupowana jest pszenica konsumpcyjna (12,5%, 13,5% i 14% białka) oraz kukurydza. Popyt ze strony eksporterów na pozostałe zboża jest mały.

Na zachodzie kraju poszukiwany jest jęczmień (1030 zł/t), żyto (1000-1030 zł/t), pszenżyto (1130 zł/t), pszenica paszowa (1170 zł/t) i kukurydza (1170 zł/t). W pozostałych regionach popyt na ziarno paszowe jest minimalny.

W kraju magazyny zbożowe są pełne. Tymczasem bardzo niewielu producentów sprzedało już całość zbiorów z 2022. Z nadejściem nowego roku, wielu producentów decyduje się na sprzedaż ziarna, obawiając się dalszych spadków cen.

Aktualnie ceny większości zbóż są porównywalne z cenami oferowanymi na początku stycznia 2022 roku, a rzepak jest o 900 zł/t tańszy.

Za rzepak z dostawą do portu można było dzisiaj (12.01.2023) uzyskać 2690 zł/t, (jeszcze 3-go stycznia cena była o ponad 100 zł/t wyższa). W magazynach krajowych można aktualnie sprzedaż nasiona rzepaku w cenie od 2550 do 2650 zł/t netto.

Ceny transakcyjne z 12.01.2023 (zł/t):

Dla porównania, ceny transakcyjne na dzień 05.01.2022 (zł/t):

Andrzej Bąk – eWGT
Źródło cen: PHU Start

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze. Agro Wydawnictwo powstało w styczniu 2016 roku i od tego czasu regularnie przekazuje polskim rolnikom wiedzę ułatwiającą prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa. Każdego roku Magazyn Agro Profil uczestniczy w wielu wydarzeniach branżowych - między innymi Agro Show, Agro Tech Kielce, Polagra Premiery, Agro-Park, Targi Książki i wielu innych. Wydawnictwo współpracuje z wieloma pracownikami naukowymi takich placówek jak np. Instytut Ochrony Roślin, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu czy też Politechniki Bydgoskiej.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x